| KaPy2 a întrebat:

Am cumparat si eu o baterie noua varta blue dynamic 74 ah,asta prin ianuarie,masina nu mai merge si am dat baterie jos,are ceva daca sta baterie degeaba, ma refer daca nu o mai pun pe alta masina si sta asa un timp lung?
dau funda!

Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Daca este luata jos de pe masina atunci nu are absolut nimic. Sa o pastezi la loc usacat si sa nu scada temperatura sub 5-6 grade si nu ai nici o problema. Eventual odata pe an sa o pui pe o masina si sa faci cativa km cu ea ca sa o reincarci, pentru ca peste timp se descarca incet, dar in rest nu are nimic. Deci ai 3 reguli de aur daca vrei sa o pastrezi ca noua:
1 Sa nu fie legata la nimic.(sa fie bornele libere)
2. Sa nu o lasi sa inghete sau sa stea in temperaturi apropiate de inghet.
3. Odata la un an, sa o montezi pe o masina si sa te plimbi 10-15 minute sa ramana bateria incarcata.
Ps, daca vrei sa o pastezi chiar exeptional, dai cu niste sprei de borne pe bornele bateriei dupa ce o dai jos de pe masina, ca sa eviti o eventuala oxidare superficiala a acestora Iar cand vrei sa o montezi pe masina le stergi cu o carpa sau un prosop de hartie ca sa ai o conexiune electrica optima. Oricum, bafta si numai bine.

| KaPy2 explică (pentru 13):

Am avut un accident si e stramb sasiul., ma gandeam sa vand bateria sa nu se strice la mine, are vreo 8-9 luni de functionare

| 13 a răspuns (pentru KaPy2):

Imi pare rau sa aud de accident. Dar bateria inca mai merge 4-5 ani, poate chiar mai mult. Daca respecti regulile de pastrare nu o sa ai probleme.

| KaPy2 explică (pentru 13):

Asta-i treaba cu accidentul, am avut noroc ca n-am patit nimic, fiarele se fac. o seara placuta!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, bateriile 'mor' daca nu sunt utilizate.
Cateva luni o poti lasa, dar daca vorbim de ani, se strica, si n-o sa mai tina ca la inceput.
Am avut baterie tinuta in casa (deci +20 de grade permanent), de noua, si s-a stricat in 3 ani de stat. Mai exact, am mers prima data sa fac revizie masinii, a mers perfect. Dupa 2 saptamani m-am dus sa aduc masina acasa, si nici dupa 12 ore de incarcare pe redresor, n-am mai scos curent din baterie. Atat de dusa era, incat nici impinsa n-a pornit masina cu ea. A trebuit sa cumpar alta.
Si am vazut si la altii, baterii relativ noi lasate nefolosite, in stare proasta.
Daca ai de gand sa stai mult timp fara masina, eu iti recomand s-o vinzi.

| KaPy2 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bine,iti multumesc de raspuns, am vazut la cineva un fel de tester de baterii, conecta clesti la borne baga ce amperaj are si cat descarca bateria apoi iti spunea cat la % mai are bateria, iti spunea daca este buna sau trebuie schimbata