| ThePhenomenon a întrebat:

Cati km merg cu 18 l de benzina cu un consum de 6%? vreau si metoda(formula) dupa care a-ti calculat

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aplici regula de 3 simpla, se face in clasa a 3-a parca.

daca 6 l == 100 km
atunci 18l === x km

| viotedy a răspuns:

6*3=18.300 km.

| Braunion a răspuns (pentru viotedy):

Dafaq? tu sigur ai absolvit clasa a V-a?

| viotedy a răspuns (pentru Braunion):

Oare? tu? ai gasit tu un raspuns mai bun? cat dracu face daca nu 300 km?

| Braunion a răspuns:

Mergi 300 kilometrii.
Calculu asta se vede din avion, dar pentru orice eventualitate aplici regula de trei simpla (se invata in scoala generala)

| viotedy a răspuns (pentru Braunion):

Si eu ce i-am spus? nu cumva 300? sau poate am copiat de la vreun inteligent de pe aici.

| Braunion a răspuns (pentru viotedy):

300 am scris si eu, dat s-a trimis gresit (pb an uitat sa aprind num look)

Pe mine raspunsu asta m-a amuzat teribil : ''6*3=18.300 km.''
Eu in clasa a II-a am invatat ca fac 18 laughing

L.E: acu vad ca s-a trimis corect.

| viotedy a răspuns (pentru Braunion):

6*3=18 deci 300 km.am pus punct in loc de deci.la asa o intrebare care probabil e pusa la misto nu m-am sinchisit sa scriu mai mult.

| Radu921 a răspuns:

6% inseamna 6 litri de benzina consumati la fiecare 100Km parcursi, deci cu 18 litri mergi 300Km ( 18/6x100=300km)

| mmlm a răspuns:

Bai frate da chiar nu te duce dulia deloc?
faci 6+6+6=18 daca nu stii sa faci o impartire sau o regula de 3 simpla...

| mmlm a răspuns:

Bai frate da chiar nu te duce dulia deloc?
la urma urmei aduni 6+6+6=18 deci 300km... daca nu esti in stare sa faci o regula de 3 simpla...

| Florin_Farcas_1995 a răspuns:

18x100=1800 si 1800/6=300 de km