| anonim_4396 a întrebat:

Câti litri de benzina trebuie alimentat un motor de 1.2 pentru un drum de 350 km? Am un Logan 1.2 75hp 16v din 2013 - consum/100km : 5.9L. Voi face si putin drum rural dar mai mult urban. Mai pe scurt vreau sa ma duc cu ea la tara. Ofer funda

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Plinul ar fi cel mai indicat.

Bula
| Bula a răspuns:

Consumul nominal este dat pentru autostrada si piste lineare de incercare. Prin oras sau pe drumuri de strada nu vei circula in treapta a 4-a de viteza, deci consumul va fi mai ridicat (chiar si 10l/100Km sau mai mult.
Recomandarea mea este sa bagi 40 litrii de benzina sau chiar sa faci plinul, pentru a nu avea surpriza neplacuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Incarca rezervorul plin ochi, asa cum ar trebui sa faci intotdeauna cand pleci la drum lung. Iar cand ajungi la un 10% din rezervor, te va anunta martorul din bord sa faci plinul.
Nicodata, dar absolut niciodata nu pui cu taraita, ca nu poti aprecia niciodata daca nu cumva intalnesti o situatie critica, esti fortat si blocat in tarfic cu orele si consumi putinul combustibil din rezervor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii faci si tu plinul si gata.

| Evolution a răspuns:

Pai teoretic poti sa faci si tu, daca ai un consum de 5, 9 pe 100km si tu vrei sa mergi 350 de km cu ea, teoretic ai nevoie de 20, 65 de litri de benzina. Asta e teoretic, acum depinde de stilul tau de mers, de cata greutate ai tu in masina etc.
Pui si tu 25 de litri de benzina (asta inseamna jumatate de rezervor daca ai rezervorul de 50l) sa fi sigur. Ar cam trebui sa iti cunosti masina.
Succes!