| kar1GaNNN a întrebat:

Câti km poti merge cu becul de la combustibil aprins?

Răspuns Câştigător
| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Sal, de obicei iti arata in bordul masini daca ai comp de bord.
Iar o estimare 100% corecta nu exista pentru ca sunt multi factori care iti pot influenta consumul.
La majoritatea masinilor mai merge sa parcurgi intre 70 -50 de km.
Eu unul nu iti recomand sa faci o obisnuinta din a merge "pe rosu "nu este recomandat?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de modelul mașinii, in general mergi lin pana la prima benzinărie...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Minim 50km, cu majoritatea masinilor. Depinde si de conditii.

| xerxes1 a răspuns:

Depinde cum mergi si ce masina ai.

| kar1GaNNN explică (pentru xerxes1):

De recomandat sa mergi cu ea neturata?

| AwGenetix a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Consumul e direct proportional cu sarcina. s-ar putea sa obtina un consum mai mic, cu un motor mai turat intr-o treapta mai mica decat invers.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Sal, vreivsa spui sa nergi la consum ca tot romanu, adica cu o viteza mica intr-o treapta mare?
Mergi cu a 4 cu 30 la ora consuma mai putin?

| HadesSs a răspuns:

Din cate stiu depinde de masina dar majoritatea maxim 90 km, insa cum zicea si colegul nu e recomandat sa mergi pe rosu mai ales daca e pe benzina, aceasta raceste si pompa de benzina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi linistit vreo 50 de km.

| Alexandru250201 a răspuns:

Cam in jur de 60-70 de km

| David1331 a răspuns:

Depinde. ce masina ai?

| kar1GaNNN explică (pentru David1331):

Un ford focus din 2001, sunt pe un drum forestier si nu am de unde sa iau motorina si mi-e aprins becul.

| David1331 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

În jur de 65-75km. Eu am avut un Ford focus 2 2006 1. 6benzina dar unchiul meu avea un focus 1 și cam 65-75km mergea cu becul aprins