| anonim_4396 a întrebat:

Caut o camera DVR auto care sa filmeze calitativ si sa aiba o rezolutie 1080p 60 fps si sau 4k 60 fps, dar sa filmeze bine si pe timp de noapte.
O camera video sport este capabila de asa ceva sa fie montata pe bordul masinii? Stiu ca DVR ul este alimentat de la bateria masinii pe cand cea sport are acumulator si trebuie incarcata mereu cand se descarca.
Nu sunt multumit de camera actuala a masinii pentru ca nu disting corect numerele masinilor si pe intuneric nu se vede absolut nimic neavand night vision.
Deci recomandari?
Daca e vb de camere sport sa aiba si suporturi mai ales pentru parbriz.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stie nimeni nimic despre domeniul asta? nu are niciunul din membrii de aici camera de bord (dash cam)? nu exista niciun vloger aici mai mare sau mai mic care foloseste GoPro sau alternative?

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am Sony FDR-X1000V,
o folosesc in special in masina, inca din 2016.

Pe timp de noapte nu exceleaza, are doar lentila cu f/2.8 (daca ar fi fost f/1.8... alta viata).

Calitatea imaginii in 4K e la superlativ, insa in masina imi ajunge FullHD, si e vorba si de spatiu.

Sfat: stai departe de modelele astea de Sony, daca nu iti place sa te complici.
Meniul e un iad, in comparatie cu GoPro.
Zici ca intentionat si-au batut joc de el.
Pe cat de buna e calitatea imaginii, pe atat de prost e conceput meniul.
Am luat Sony doar fiindca ma dispera formatul 4/3 de la GoPro.
Nu mai am monitor 4/3 din 2005.

Din ce am citit despre GoPro,
9 Black se descurca mai bine in lumina scazuta, avand tot lentila f/2.8, insa senzor mai mare.

Desi nu am si nu ma intereseaza sa achizitionez una (imi e suficient Sony-ul), Garmin stiu ca produce DashCam uri foarte bune: Tandem, Mini, sau 66W

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Multumesc de raspuns, stiu ca si Mio produce camere bune, doar ca pe siteurile de vanzari gen eMAG nimeni nu precizeaza in specificatii daca au si leduri de filmare seara, si vezi niste pocnitori de 150 de lei maxim care au mod de filmat seara in timp ce altele de 500-1000 de lei nu au e de ras