| anonim_4396 a întrebat:

Cauzele care duc la schimbarea neapărată a ambreiajului, din ce cauza se schimba? Utilizarea in exces sau utilizarea bruscă, adică schimbarea vitezelor brusc, gen curse.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

și ce spui tu e corect. Mai adaugă: țin mașina la stop pe loc din ambreaj fără să scot din viteză, demaraje dese de pe loc, cu "fumegarea" roților.

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Aaa păi eu n-am BMW să fac demaraje ca șmecherii, si la stop o scot din viteza si trag frana de mana

| sierra1 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Atunci de ce să schimbi ambreajul? Era vorba de tine?

| Începătorul988 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Uau, ce bemwe ai?

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Păi am zis așa doar... nu-s de.ală să belesc ambreiajul, șmecherașii ăștia cu mașini tari, eu nu fac de-alea, m.a interesat doar să știu cauzele, să știu cum să mă comport cu mașina.

| sierra1 a răspuns (pentru Valyasdfg):

OK

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la prea mult apasata pedala de ambriaj se strica prematur

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Plecat de pe loc cu orice alta treapta decat 1, plecarea de pe loc in deal, mai ales in marsalier, timpul si alte chestii pe care nu le stiu pentru ca nu sunt mecanic happy

| mysterioR a răspuns:

Schimbarea treptelor brusc nu uzeaza prea mult ambreiajul, spre deloc. Uzarea lui se face atunci cand el patineaza cand tu o tii mult din el sa patineze, cu cat este eliberat complet intr-un timp mai scurt cu atat placa de ambreiaj va rezista mai mult timp.Bruscarile nu il va afecta prea mult.