| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati alege vw golf 5 2.0 benzina sau 2.0 motorina? Astept pareri. Va multumesc

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Motorina fiindca e mai economica la multi km si nu arde gazul de pomana, cum e VW rar patesti sa porneasca greu pe timp de iarna dar depinde si de fostul proprietar cum a ingrijit-o, daca e noua e mai bine. Pe alta parte daca alegi benzinarul uita-te sa fie motor cu capacitate mica pentru ca asa consumul va fi relativ cu cel pe varianta diesel.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru elio):

Niciodata nu vezi masina cu caroserie mare pe motor de benzina mic.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru elio):

Cele economice sunt 1.0 - 1.2 si 1.4 restul sugative de numa numa.

| 0rlando a răspuns (pentru mgtow):

Logan 1.2, Lodgy, Docker, Duster laughing

| mgtow a răspuns (pentru 0rlando):

Interesant.

| 0rlando a răspuns:

Deși eu sunt fan benzină, un motor diesel este ceva mai economic și mai fiabil.

| IMC90 a răspuns:

Depinde la ce-l folosesc.
Pentru sosea si pentru distractie, benzina. Pentru oras e perfect Dieselul.
Ca o parere personala, masina adevarata este masina pe benzina happy
Desi e mai economic, motorul Diesel nu-i deloc mai fiabil (contrar opiniei majoritatii) iar piesele la Diesel sunt mai scumpe. Injectoarele se strica mai repede (asta o stiu de la un taximetrist, care are sute de mii de km atat cu Benzina si GPL cat si cu Diesel)
Sa nu mai vorbim de sunetul motorului.

| Mariussss14 a răspuns:

Benzina tine mai putin motorul dar ai mai multi PS
Motorina tine mai mult motorul si ai mai puti PS

| EMYnescu a răspuns:

Normal ca pe motorina

| Pesha a răspuns:

Mai bine diesel e mai rezistent sh consumu este foarte redus.