| djdani2010 a întrebat:

Motorina vs Benzina happy?
pareri pro/contra

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca tu vrei sa ati i-ei un benzicar (masina) sau un diesel si nu sti care!
Eu as merge pe benzina deoarece cele pe benzina pornesc mai nime de pe loca si au putere mai multa!
Cu motorina ai face o oarecare economie la bani daca ti-ai lua un diesel numa ca nu ai auzi motorul asa de bine ca la benzinar!
Eu merg pe benzina cu toate ca e mai scumpa decat motorina!big grin

| djdani2010 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos de raspuns, dar. vreau sa imi iau masina second hand, si din cate am auzit cele pe diesel tine mai mult motoarele.
m-am gandit pana acum la opel astra g 1, 7 dti happy iar pe benzina. golf 4, skoda fabia happy
nici passat nu e rau big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru djdani2010):

Eu mi-as lua un golf calumea de dincolo nu de aici de la romanasii nostri!
Si daca il iei de dincolo sal inscri acolo ca aici platesti o groaza de bani pe impozit si taxe!
Aici gasesti ce vrei si dupa parerea mea e cel mai bun site online de vanzare/cumparare masini, noi/secondhand!

| djdani2010 explică (pentru anonim_4396):

Imi spui te rog frumos site-ul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.mobile.de/ro/

| anonim_4396 a răspuns (pentru djdani2010):

Scuze am uitat sa-l copiez si scuze de ortografie ca m-am grabitlaughing
Funda ceva?big grin

| djdani2010 explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa ma duc in Germania ca sa iau masina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru djdani2010):

Altfel cum?
Da du-te cu cineva care se pricepe la masini si care si-o luat si el de dincolo!
Vecinamiu are un BMW E46 berlina din 2001-2 si arata super fain si o avut probleme pana acum!
Unchimiu la fel si-o luat acum 5 ani un Golf passat coupe TDI din Germania!
Si sa ai faci si verificarea acolo ca din Romania nu merita sa-ti iei 1 la mana ca le dau scump si neintretinute bine si 2 ce am zis mai sus cu taxele etc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Altfel cum?
Da du-te cu cineva care se pricepe la masini si care si-o luat si el de dincolo!
Vecinamiu are un BMW E46 berlina din 2001-2 si arata super fain si nu o avut probleme pana acum!
Unchimiu la fel si-o luat acum 5 ani un Golf passat coupe TDI din Germania!
Si sa ai faci si verificarea acolo ca din Romania nu merita sa-ti iei 1 la mana ca le dau scump si neintretinute bine si 2 ce am zis mai sus cu taxele etc!

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa ai masina pe benzina sa consumi putin dai 25.000€ pe una noua si consuma ca una pe motorina sau 1-2l mai putin la 100 km. Si bicicleta de mers la servici cu frane pe disc hidraulice.

13 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Benzina,dar daca lucrezi pe ceva utilaj diesel, si poti sustrage motorina, iti dai seama ca este mai rentabil diesel laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dieselul iti ofera consum mic cu performante bune, benzinarul consuma mai mult si e putin mai greu de condus. Daca e prima masina mai bine iei ceva usor pe benzina. Pentru viteza, motoarele pe benzina+turbo sunt mult mai misto big grin Deci... Dieselul e masina de familie, economica, puternica, comfortabila, dar tot benzina e miezul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Benzina

Motoare mai silentioase, mai puternice, mai usor de exploatat indiferent de stilul de condus si mai ieftin de intretinut.

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Motorina e mai convenabila la bani dar e mai puturoasa in general si iarna risti sa inghete. Benzina are un pic de nerv, e mai sprintena.