Întrebare recomandată | dygas a întrebat:

Ce baterie auto folositi? Vreau sa o schimb si ma gandeam la o caranda. Ce parere aveti? Dau funda

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E buna.De 55A.

| ombladon a răspuns (pentru darrio2007):

Stii tu ca are nevoie de o baterie de 55Ah, nu?laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru ombladon):

De ce nu? Parerea ta care e?

| ombladon a răspuns (pentru darrio2007):

Pentru ca nu stii ce motorizare are, nici macar nu stii daca e benzina sau motorina...

| darrio2007 a răspuns (pentru ombladon):

Atunci cat de mult crezi ca il putem ajuta? Sunt oare raspunsurile noastre si ale celorlalti de pe TPU folositoare pentru el? Acum care iti este parerea?

| ombladon a răspuns (pentru darrio2007):

Sunt 100% sigur ca se referea la "numele" bateriei, si nu la amperaj.

| darrio2007 a răspuns (pentru ombladon):

Mda.Ok.O seara buna in continuare.

| dygas explică (pentru ombladon):

Da,la firma bateriei ma refeream, amperajul am sa.l iau in functie de motorizare!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Toate sunt bune daca ai grija de ea, adica sa te duci sa iei garantia si sa mearga toate echipamentele electrice cum trebuie; iti dau un pont daca esti din Bucuresti gasesti pe strada Cuza Voda 132 baterii la cel mai bun pret

| viotedy a răspuns:

Mai ales daca e cu gel, e mai buna.acum folosesc Varta.

| Emerad a răspuns:

Rombat,nu am avut probleme cu ele.

| Kolaric_Robert_1997 a răspuns:

Toate din gama Varta.

| Subaru1982 a răspuns:

Am o Toyota diesel masina de 27 de ani. Motor de 1, 5 diesel. Din iarna anului 2005 am cumparat de la metro din Bv.din oferta o baterie Exide extreme cu calciu. Bateria are 74 Ah, si e cu 800 A l apornire. Deci era ceva mai deosebita decat o exide banala.
Merge si acuma. Am 16 boxe si amplificator serie profesionala de muzica. Nu ascult mucica ca si un cocalar, dsr si ala daca e vorba concumaPorneste oricat ar fi de frig, la sfert de cheie. Mentionez ca fac cu masina in jur de 20 mii km pe an. Adica in medie 2schimburi de ulei. Deci electromotorul Nipon denso cat o cutie de alune in zbanaie pe motor, dar totul depinde de bujii. Sa fie exact ca si cele originale sau originale daca se poate si Sa fie marca NGK. Nu Bosch.

Daca ai un diesel de 2, 0litri sa iti iei o baterie cat mai mare care sa iti intre in locas. Sa fie de macar 88 Ah si cu multi A la start. Preferabil bateriile japoneze Yuasa care se fabrica si in Anglia langa fabrica de masini Honda, in Swindom.
Eu pe viitor o sa imi cumparbaterie Yuasa ca am auzit ca la cineva o tinut in jur de 7-8 ani la un Bus Mitsubishi. Si inca o mai folosito cineva pe o dacie vreo 2 ani.

Sa puneti la diesel intotdeauna o baterie mai superioara decat daca ar fi benzinar motorul, ca bujiile stoarce enegie la ponire si de aia poate sa tina mai mult sau mult mai putin o baterie. Asta e principiul. Si sa aveti incarcarea verificata, undela la peste 13, 8-13, 9 cu toti consumatorii pornoti la relantiu.

| Ky4 a răspuns:

Eu ti-as recomanda varta de 80 sau de 60 ah pentru ca tine mult si este buna la pret!

| francmasonu a răspuns:

BOSCH daca ai cum.
o am de ceva timp si nu m-a dezamagit