| Radu_Bogdan_1999 a întrebat:

Ce categorie de permis imi trebuie pentru o dubă platformă(masina de la tractari)?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria depinde de caracteristicile tehnice ale masini, respectiv acelea prevazute in legislatia rutiera pentru a stabili categoriile.
Unele s-ar putea sa se incadreze la categoria B iar altele la categoria C.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat incarci pe ea.

| Sofer a răspuns:

Daca nu atasezi o platforma dupa ea o poti conduce cu B si mai pui si o masina pe ea. Daca mai atasezi o platforma sa trasporti inca o masina o sa iti trebuiasca categoria BE.