| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Salutare am de gand sa imi iau un Iveco daily - platforma pentru tractari auto... Dati-mi ceva sfaturi...
Imi trebuie neaparat firma?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa functionezi legal iti trebuie si firma... ca ala, adica Anaful, s ar putea din diverse motive sa se intrebe la un moment dat de unde ai tu bani, ca taxe si impozite nu platesti si nici venituri nu declari.

plus ce faci daca un client iti cere factura?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti sa-ti cumperi orice dar daca vrei sa faci si tractari pe banii altora se cheama activitate comerciala. Daca vrei sa stea ANAFUL la locul lui departe de tine iti trebuie firma. Daca vrei sa faci evaziune ce mai conteaza inca unul pe langa atatia?

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai si ala de unde stie... ca e masina unu client...
Sau masina mea unei prietene... sau eu stiu?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Tu crezi ca " ala " sta mult la discutii... Ai in carca un obiect pe care il transporti si nu iti apartine esti considerat magazin care vinde fara forme legale. Te executa si gata. Cunosc baieti care merg pe inchis cu treaba asta dar fiecare pe barba lui. Eu ti-am raspuns la intrebare. Nu iti pot recomanda sa faci ilegalitati pentru ca ma fac partas moral la sanctionarea ta, te bag in gura lupului. De ex eu am imprumutat o platforma si am tractat masina mea personala, eu eram la volanul platformei imprumutate. E cu totul altceva. cred ca ma intelegi. Daca esti la volanul platformei tale si tractezi o masina a altcuiva cred ca nu e acelasi lucru cand te opreste. Din partea mea nu opresc pe nimeni sa faca ce vrea. Traim si vremuri grele amice cand astia nu stiu cum sa mai adune la visteria statului. S-a bagat ANAFUL si pe niste amarati care vindeau pe okazii.ro niste pungulite de tutun, au disparut toti, greu mai am ce fuma. o afacere mai ferita de ochii lumii e in curtea ta sau a clientului. Porti / garduri, tamplarie, mecanica, ceva care nu esti pe drum in vazul si la mana banditului de stat. Si la tractari tot ocazional gasesti de lucru, lucrari intamplatoare nu de baza. Iti spun din experienta nu din povesti.

| GeorgePosh a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mai multe detalii gasesti pe site-ul www.tractari-auto-barlad.ro