| anonim_4396 a întrebat:

incep direct pentru a fi inteles. Am achizitionat un MB Sprinter 516 MMA5T tip duba. Intrebarea mea e ca daca as putea sa agat de carlig o platforma/remoca de MMA3.5 frana pe inertie.
( Mentionez ca nu am permis e doar pentru afacere, am cautat in legislatie dar face referire la greutatea si ce categorie de permis trebuie. Pe mine ma intereseaza daca dpdv tehnic si LEGAL al dubei cat poate tracta ) Multumesc

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie mare si clar pe civ si pe certificatul de inmatriculare.

| PersoanaFizicaAutorizata a răspuns (pentru suntserios):

Da ai dreptate. Dar de exemplu am vazut intr-o parcare in Germania un Iveco Daily de 5t tip furgoneta si avea agatata o platforma de 3, 5 tone culmea si cu 2 autotorisme incarcat. Acum sunt total nedumerit in certificat scrie una si in practica vezi si un passat ca trage o platforma de 2, 7 tone. Merci oricum de raspuns

| xerxes1 a răspuns:

Daca ai C+E poti sa tractezi ce vrei daca nu depaseste masa Sprinterului.
Passatul nu are voie mai mult de 1800kg.
O remorca are 500kg plus o masina 1300, de multe ori se incadreaza.

| viata0delash a răspuns:

Dupa cate tin minte o remorca simpla, cu 2 roti poate fi tractata de un atovehicul fara a avea categoria e, dar nu stiu precis