| Ionut003 a întrebat:

Cu ce categorie de permis se poate conduce LEGAL un atv de 49cc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate cu categoria AM (mopede), daca se incadreaza in aceasta categorie sau cu B1, daca caracteristicele tehnice depasesc pe cele pentru cvadricicluri usoare.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„21. moped - autovehicul care face parte din categoria mopedelor potrivit Regulamentului (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 15 ianuarie 2013. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este prevăzut în Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 15 ianuarie 2013;"
Conform Ordinului nr.211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

B1 si B, din cate stiu eu.
Asta daca ATV-ul respectiv este omologat pentru circulatia pe drumurile publice. Multe din cele de 49cmc sunt destinate copiilor, neomologate pentru trafic, deci pot fi folosite doar pe proprietati private inchise circulatiei publice.

| Ionut003 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu zic de un atv kimco mxu 50-reverse si are acte talon, itp etc

| 4ndr33y a răspuns:

Cu B cat inclusa AM