| Pacesica a întrebat:

Salut TPU, În câteva luni voi începe școala de șoferi și încă nu m-am hotărât asupra mașinii pe care să o achiziționez. Aș dori câteva sugestii, având în vedere că am trei cerințe: să fie fabricată înainte de anul 2005, să se încadreze într-un buget de aproximativ 3000 de euro (cu un maxim de 3300 de euro) și să aibă motorizare pe benzină, preferabil de 1.6 (sau 1.4). Caut o mașină fiabilă, cu piese de schimb accesibile și ieftine.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Skoda Fabia, Peugeot 206, asta îți pot recomanda eu. Sau Fiat Punto. Peugeot am avut personal, acum am Fabia, iar Fiat Punto am condus multă vreme lucrând ca agent de vânzări. Toate mi se par fiabile și simplu de întreținut. Acum, depinde și de gusturile fiecăruia, mie nu îmi plac mașinile prea mari sau pe motorină.
În orice caz, evită să iei o mașină de putere mare, ca începător.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La cerintele si bugetul pe care le ai, clar iti permiti dacia logan vechiuta, pe benzina, dar daca va fi una intretinuta nu e rau pentru un incepator...sau carcotasii vor spune ca da happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logan

| VoidEternal a răspuns:

Logan 1.4 mpi.
Cea mai ieftina întreținere. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| DonMoldo a răspuns:

Ford fiesta 1.6

| ClaudiuMotanul a răspuns:

Prima data ia permisul