| nuamabsolutnicioidee a întrebat:

Ce credeți că e mai bun : o mașină pe diesel / benzină / GPL sau o mașină electrică? Vreau doar să știu care e mai bună și care nu laughing

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

E subiectiv. Daca vrei sa mergi in ea cat vrei pe combustibil normal. Daca o vrei doar ca sa bati orasul electrica.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Benzina. Rezista la frig si nu face zgomot in mers. Restul motorinei e pentru saraci si electrica nu a atins apogeul in rulaj decent sau design care merita. Mai au de lucrat cativa ani la ele

| Simpatic a răspuns:

Nu exista mai buna, e fraza de copii, e vesnicul razboi diesel vs benzina mai nou diesel vs benzina vs electrice, sau batman vs superman desi aici am sti cine castiga!
E in functie de necesitati nu care-i mai buna, ca toate sunt bune mai ales daca sunt noi si nu cazane.
Ai dat exemplul lui tesla deocamdata masinile electrice nu sunt fiabile din punctul meu de vedere datorita faptului ca sunt putine statii de incarcare, cel putin mie nu mi-ar folosi daca vreau sa merg 1000 de km intr-o zi, altii care sunt in orase mari si merg doar prin oras da le va fi utila o masina electrica.
Nici nu te-ai aruncat, Tesla happy
Pe de alta parte e de luat in calcul si o masina pe benzina de cilindree mica sau medie, acum au consum apropiat de dieseluri deci numai consuma mult ca in trecut cele pe benzina (cilindree pe cilindree, nu comparam 4000 cm3 benzina cu 2500 diesel)
Diesel nu prea merita din punctul meu de vedere pentru ca 1 polueaza mai mult, motorina e la pret exact ca si benzina, are un zgomot motorul parca e tractoras, eu unul sunt anti diesel asta e.
Tu ia ce iti place nu ce zicem noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bună din ce punct de vedere?

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru suntserios):

Mă refer la mașini normale sau mașini electrice (Tesla, de exemplu)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Evident ca alea electrice, dar sunt si mai scumpe

| mihai69 a răspuns:

Dacă poți să alegi una electrică având peste 400 km autonomie, e clar mai bună.
Ca fiabilitate, bate orice alt model care are un motor termic. Iar ca tehnologie, clar sunt la cel mai înalt nivel.
Nu mai spun de cuplu, accelerare și alte "fițe".

| Lukasssz a răspuns:

Electrica,normal

| romeo78 a răspuns:

Motorizare diesel pentru drumuri lungi, sute, mii de kilometri pe an, pentru amortizarea investiției.
Combinația benzină/GPL e bună pentru consum, autonomie chiar la drum lung de vacanță, excursii de concediu.
Ca vehicul electric, în momentul de față este bine pentru oraș sau între orașe apropiate.
Pentru distanțe lungi trebuie o planificare atentă între autonomie, locul unde se găsesc stații de reîncărcare.

| Digikey a răspuns:

Pana faci tu 18 ani o sa dispara de pe piata si cele electrice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electrica, o incarci acasa

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

O incarci in 2 zile cu conditia sa nu dai drumul la cuptor sau la masina de spalat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pentru ce o vrei

| Flar3 a răspuns:

Aici alegerea iti apartine! Diesel si benzina consuma putin in oras si mult pe autostrada si cele electrice putin pe autostrada si mult in oras. Masinile pe gaz(GPL) sunt mai ieftine de intretinut.