| Danutzcara a întrebat:

Ce defecțiune pot avea la masina, cand o pornesc, parca merge in 3, se aprinde în bord becul de la bujii si da fum mult, Renault Clio II 1. 5dci euro 3, 60kw

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Martorul bujii intermitent, fum, mers neregulat si oprirea din senin, indica probleme la injectie.
Fie s-a dus pompa de inalta presiune, fie injectoarele.
Recomand diagnoza OBD si test cu eprubete la injectoare.

| Adi88 a răspuns:

Pai dacă se aprinde martorul trebuie sai schimbi bujiile cas duse. Iar în legătură cu fumul dacă e negru mănâncă ulei nu-i bun, depinde ce culoare e fumul. Iar dacă zici ca merge în 3 poate ți s-a dus un injector. Îs mai multe cauze, trebuie să mergi la un mecanic bun