| anonim_4396 a întrebat:

Ce este ala motor hibrid?

Răspuns Câştigător
| Florinna a răspuns:

Merge pe curent big grin

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Motorul hibrid de fapt este un fel de doi in unu. Adica sunt doua motoare montate pe masina: unul clasic si unul electric. Cel clasic incarca acumulatorii electrici (se opreste cand acestia sunt incarcati), iar acestia antreneaza motorul electric, care pune in miscare masina. Pe langa faptul ca se poate circula in oras doar cu motorul electric pornit (adica mai ieftin, fara zgomot si fara fum), masina nu mai are nevoie de ambreiaj si cutie de viteze, existand doar un comutator inainte/inapoi.

| Ben. a răspuns:

Singurul motor hibrid de care stiu e la toyota prius. un mic motor diesel care odata ce pune masina in miscare se opreste pentru a porni un alt motor, de data asta electric, alimentat de acumulatori. f ecologic.

Bula
| Bula a răspuns:

Motorul hibrid este care poate functiona cu mai multe feluri de combustibil (ex: benzina si gaz lichefiat)

| jamesbond a răspuns:

E ala care nu e nici cal nici magar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este si modelul civic hibrid de la honda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

F tarewinking

| gj23pys a răspuns:

Pai este un motor electric iar ca schema de functioanre pe scurt este transformarea energiei elctrice in energie mecanica... asa si nu e numai pe toyota sau honda asa ceva sunt pe foarte multe marci audi lexsus mercedes etc