| theROOcKsTArr a întrebat:

Care este cel mai bun motor : diesel, benzina sau hibrid?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Depinde la ce te gandesti cand zici cel mai bun,
Diesel vs Benzinar:
Cel mai bun la consum redus de carburant este dieselul.
Cel mai bun(rapid) la plecarea de pe loc este benzinarul.
La diesel piesele sunt scumpe deci benzinarul primeste aici un punct.
Masinile hibride electrice sunt mai avantajoase pentru ca folosesc un motor cu combustie(fie diesel sau benzinar) care genereaza curent si incarca o baterie care mai apoi poate alimenta motorul electric care poate actiona direct rotile(in acest timp folosesti mai putin carburat), este mai ecologic.
La pornirea masinii si la viteze mici masina este silentioasa.
Taxele sunt mai mici pentru ca nu polueaza ca si masinile normale.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai bun la ce?
La carat marfa e dieselul, la liniute benzinarul, la... nu stiu la ce e mai bun hibridul, cred ca deocamdata tehnologia abia se naste si nu are avantaje majore.
As vrea sa mentionez ca masinile hibride nu sunt neaprat propulsate exclusiv electric. Daca unele masini cum este Toyota Prius, pot fi propulsate exclusiv electric, la altele hibridarea nu face altceva decat sa suplimenteze puterea oferita de motorul clasic cu puterea unui motor electric, de putere mai mica (de exemplu S Klasse de la MErcedes Benz).
Unii pot considera masinile hibride ca fiind mai putin poluante. Trebuie sa ii dezamagesc, poluarea care rezulta din procesul de productie al unui autoturism este mult peste poluarea pe care acesta o va produce in timpul exploatarii, deci emisia de monoxid de carbon si alte tampenii sunt deocamdata doar praf in ochii ecologistilor.

| cossmy a răspuns:

Daca vrei viteza si motor silentios, benzinaru la putere... daca vrei cuplu si consum redus, atunci diesel.

| Dexteo a răspuns:

Un diesel este mai resistent.

| Sofer a răspuns:

Un turbo diesel de 130 cp de exemplu ajunge foarte repede la 200 kmh cine zice ca dieselul nu e rapid.