| Ford a întrebat:

Ce este un releu si cam ce face?

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru ca nu ai spus ce fel de releu te intereseaza si in ce domeniu ar functiona, am sa-ti spun ca ''releul'' este un dispozitiv de comanda care inchide si deschide un circuit dintr-un sistem tehnic. Releile pot fi intanlite in diferite domenii de activitate precum, instalatii automate, comunicatii, radio difuziune, televiziune etc.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Releul este un dispozitiv electromecanic care transformă un semnal electric intr-o mişcare mecanică. El este alcătuit dintr-o bobină din conductori izolaţi infăşuraţi pe un nucleu metalic şi o armătură metalică, cu unul sau mai multe contacte. In momentul in care o tensiune de alimentare este aplicată la bornele unei bobine, curentul circulă şi va fi produs un camp magnetic care mişcă armătura pentru a inchide un set de contacte şi/sau pentru a deschide un alt set.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce raspunsuri frate...
Daca te intereseaza aceeasi chestie care am inceput si eu sa o caut afla ca un releu electromecanic este, intr-un fel sau altul, un intrerupator. Cum a spus si Stefan, dispozitiv de comanda care inchide/deschide un circuit.
Are la baza un electromagnet care cand este alimentat de o sursa mica de tensiune actioneaza un intrerupator care inchide circuitul. Atunci doar un semnal electric poate tranzita intregul circuit. Semnalul de inchidere/deschidere vine de la un microcontroler (alt capitol).
Data viitoare fii mai putin concis cu intrebarea. Bafta!

| Ilie_Benoni_1960 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, este ok oricum fiindca luam mereu ce ne trebuie din informatie!
Eu lucrez cu cele din clasa Finder si sunt putin mai complexe dar merg din aproape in aproape fiindca principiul este acelasi.

| Ancestralsoul a răspuns:

Releul este un dispozitiv electromecanic care transformă un semnal electric intr-o mişcare mecanică. El este alcătuit dintr-o bobină din conductori izolaţi infăşuraţi pe un nucleu metalic şi o armătură metalică cu unul sau mai multe contacte.In momentul in care o tensiune de alimentare este aplicată la bornele unei bobine, curentul circulă şi va fi produs un camp magnetic care mişcă armătura pentru a inchide un set de contacte şi/sau pentru a deschide un alt set. Cand alimentarea este dezactivată din releu, cade fluxul magnetic din bobină şi se produce o tensiune inaltă in direcţia opusă. Această tensiune poate strica tranzistorul de comandă şi de aceea este conectată o diodă cu polarizare inversă de-a lungul bobinei pentru a scurtcircuita varfurile de tensiune in momentul in care apar.

| Anonim232323 a răspuns:

Releul
Releul este un dispozitiv electromecanic care transformă un semnal electric оntr-o mişcare mecanică. El este alcătuit dintr-o bobină din conductori izolaţi оnfăşuraţi pe un nucleu metalic şi o armătură metalică cu unul sau mai multe contacte. Оn momentul оn care o tensiune de alimentare este aplicată la bornele unei bobină, curentul circulă şi va fi produs un cвmp magnetic care mişcă armătura pentru a оnchide un set de contacte şi/sau pentru a deschide un alt set. Cвnd alimentarea este dezactivată din releu, cade fluxul magnetic din bobină şi se produce o tensiune оnaltă оn direcţia opusă. Această tensiune poate strica tranzistorul de comandă şi de aceea este conectată o diodă cu polarizare inversă de-a lungul bobinei pentru a scurtcircuita vвrfurile de tensiune оn momentul оn care apar.
Multe microcontrolere nu pot comanda un releu direct şi de aceea un tranzistor de comandă este necesar. Un HIGH pe baza tranzistorului activează tranzistorul şi acesta la rвndul lui activează releul. Releul poate fi conectat la orice dispozitiv electric prin intermediul contactelor. Rezistenţa de 10K din baza tranzistorului limitează curentul dinspre microcontroler la o valoare solicitată de tranzistor. Rezistenţa de 10K dinspre bază şi bara negativă previne ca tensiunile de zgomot aplicate оn baza tranzistorului să activeze releul. De aceea numai un semnal clar de la microcontroler va activa releul. Un releu poate fi de altfel activat prin intermediul unui optocuplor care оn acelşi timp amplifică curentul provenit de la ieşirea microcontrolerului şi oferă un grad оnalt de izolare. Optocuploarele HIGH CURRENT de obicei conţin un tranzistor cu o ieşire „Darlington" pentru a oferi curent mare de ieşire. Conectarea prin intermediul unui optocuplor este recomandată оn mod special pentru aplicaţiile microcontroler unde motoarele sunt activate şi zgomotulele de comutaţie provenite de la motor pot ajunge оn microcontroler prin intermediul liniilor de alimentare. Optocuplorul comandă un releu iar releul activează motorul. Figura de mai jos arată programul necesar pentru activarea releului şi include cateva din macrourile deja discutate.

| Daaianna a răspuns:

Releul este un dispozitiv electromecanic care transformă un semnal electric intr-o mişcare mecanică. El este alcătuit dintr-o bobină din conductori izolaţi infăşuraţi pe un nucleu metalic şi o armătură metalică cu unul sau mai multe contacte. In momentul in care o tensiune de alimentare este aplicată la bornele unei bobine, curentul circulă şi va fi produs un camp magnetic care mişcă armătura pentru a inchide un set de contacte şi/sau pentru a deschide un alt set. Cand alimentarea este dezactivată din releu, cade fluxul magnetic din bobină şi se produce o tensiune inaltă in direcţia opusă. Această tensiune poate strica tranzistorul de comandă şi de aceea este conectată o diodă cu polarizare inversă de-a lungul bobinei pentru a scurtcircuita varfurile de tensiune in momentul оn care apar.
Sper ca te-am ajutat.winking

| Daaianna a răspuns:

Sau mai poate insemna un fel de aparat de captare a undelor magnetice.

Releul este un dispozitiv electromecanic care transformă un semnal electric оntr-o mişcare mecanică. El este alcătuit dintr-o bobină din conductori izolaţi оnfăşuraţi pe un nucleu metalic şi o armătură metalică cu unul sau mai multe contacte.

Alte răspunsuri
| Dur_Doru_1986 a răspuns:

Dece se aude un ticait sinu merge aiurea comenzile