| Vlad_Constanta_1973 a întrebat:

Ce rol are un releu pe o placa de centrala

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Releul este un comutator comandat cu curent.

| floricicasuava a răspuns (pentru Bula):

!?

| ShamelessQboy a răspuns (pentru floricicasuava):

LoL, ai vrea si tu sa înțelegi ce a vrut să zică!

| Bula a răspuns (pentru floricicasuava):

Comutator: dispozitiv care inchide un contact pentru a trece curentul
comanda electrica: dispozitiv care functioneaza cand i se aplica curent electric la partea de comanda (la releu: bobina).

Releul se foloseste pentru a cupla un motor, o valva, alt releu etc. care consuma curent mai mare decat suporta partea de comanda logica (la centrala: partea eelectronica).
Totodata separa si circuitele din punct de vedere electric.

| floricicasuava a răspuns:

Are rol in partea de actionare - comanda, in functie de consumatorul final.