| tania_6199 a întrebat:

Ce inseamna inchidere centralizata logan 1.5 dci

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

La modul general inchiderea centralizata se refera la sistemul de inchidere/deschidere a portierelor masinii dv.; acesta inchidere poate fi cu sau fara telecomanda,multe masini au pe cheie butonul de inchidere al masinii sau deschiderea din buton portbagaj, altele ca a mea au doar o telecomanda care este si cheie pentru pornire motor (sistemul start-stop) si pentru inchidere/deschidere portiere sau portbagaj.
Acesta este sisetemul cu care masinile vin din fabrica.

Ceea ce vand comerciantii si este denumit tot inchidere centralizata se refera la kitul de inchidere al unui autovehicul care nu a venit cu inchidere centralizata de fabrica din telecomanda, dar caruia i se poate monta un sistem aftermarket (vedeti kitul inchidere centralizata mai jos)
Aceste kituri de obicei sunt formate din: Modulul de Inchidere centralizata+telecomanda/telecomenzi de inchidere/deschidere a usilor + cablurile aferente

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se inchid toate usile doar printr-o singura apasare pe butonul telecomenzii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Înseamnă că dacă încui ușa de la șofer se încuie toate... Sau din telecomanda

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inchiderea centralizata inseamna un sistem de "motorase" care incuie si descuie toate usile simultan, atunci cand primeste comanda.
Comanda poate fi apasarea unui buton (interior sau pe telecomanda), sau descuierea usii de la sofer.
Adica la o masina cu inchidere centralizata, descui usa de la sofer si se descuie electric toate usile.
Un Logan fara inchidere centralizata inseamna ca se descuie pe rand fiecare usa, cele de pe fata cu cheia, cele de pe spate bagand mana prin interior, ca la masinile vechi.
In 2018 inca se vindeau Dacii noi fara inchidere centralizata, si era foarte enervant sa trebuiasca sa descui manual fiecare usa, apoi sa le incui pe toate, cand lasi masina in parcare.