| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Masinile cu inchidere centralizata incuie toate usile de pe o singura parte, gen sofer sau portbagaj sau inseamna inchidere prin telecomanda?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai inchiderea centralizata se realizata printr-o telcomanda care are atasat un chip in interior care comunica cu sistemul masinii, si sistemul masinii cand primeste semnal inchide si/sau deschise masina.
Din ce stiu eu la apasarea pe inchis a masinilor se inchid toate portierele (usile) odata, asta e si logica, nu se inchid doar pe o parte, doar daca-s defecte sau altceva.
Poate unii si-au facut singuri si setari sa se inchida pe o parte sau pe alta dar nu inseamna ca masinile din fabrica vin cu astfel de prostii ilogice sau adaptate.
Eu am un sistem diferit de altii si altii de al meu si asa mai departe, eu deschid portbagajul fara sa deschid si usile doar apropiindu-ma de masina cu telecomanda in buzunar, altii trebuie sa deschida din telecomanda usile ca sa se poata deschida si portbagajul, altii au sisteme si mai si, deschid porbagajul din gest facut cu piciorul sub el etc
Sunt sisteme si sisteme.

| Stefan123x explică (pentru Simpatic):

Cred ca m-am exprimat eu gresit happy Voiam sa intreb daca inchiderea din cheie (cheie in butuc) a tuturor usilor simultan (incui de la sofer si se incuie toata masina) este inchidere centralizata, sau daca Inchiderea centralizata se refera strict la sistemul cu telecomanda.

| Lucian4 a răspuns:

Inchiderea tuturor usilor masinii. Exceptie, cand telcomanda are buton separat pentru portgajaj