| InOrOut a întrebat:

Ce marca de masina si ce consum mediu aveti la 140km/h? Intreb pentru parere marci auto.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Niciodată!

47 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca nu are absolut nicio legătură marca auto cu consumul nu?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Seat Exeo 2011 2.0 TDI CR euro 5 143cp. Cam 6L-6.2L am la 140km/h.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Passat b6
Cam 22 pe instant la 140

| Frank51 a răspuns:

Astra g 85 cai, 10% si cam 100 de grame de ulei la %.

| Freya1 a răspuns:

Ford focus 1.9 tddi 7%.
În general la o viteză normală 4%.

| sierra1 a răspuns:

Intrebarea e aiurită - nu face nimeni consum MEDIU la viteza aia. De unde ai scos-o?

| badpanda a răspuns:

La 140 computerul de bord imi arata consum mediu 8% Tiguan 2.0 tdi.Anvelope de iarna, 4x4 si dpf.

| InOrOut explică (pentru sierra1):

Pe autostrada se face.

| InOrOut explică:

Bmw 120d (2.0) 163cp - 6.6% (cu roti de iarna). Deci BMW nu are nu stiu ce consum mare cum se sperie toti.

| sierra1 a răspuns (pentru InOrOut):

La 140 pe oră? stupid sau hai să zicem: neinformat!

| sierra1 a răspuns (pentru InOrOut):

Dă-mi voie să-ți spun: habar n-ai să faci un consum mediu

| InOrOut explică (pentru sierra1):

Tu esti suparat ca nu prinzi 140 cu masina ta?

| sierra1 a răspuns (pentru InOrOut):

Am spus eu ca aș avea mașină?

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

Nu am cum sa ma contrazic cu tine ca e degeaba.
Dacă nici macar nu ai masina de ce te precipiti pe aici?

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

Am spus eu ca nu am mașină?

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

și cu ce m-ai putea tu contrazice, că n-am ințeles

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

Mi-ai lăsat com cu "niciodata".
sierra1 a comentat la răspunsul tău: Ford focus 1.9 tddi 7...
Pe urma eu ti-am comentată la raspuns plus la asta.
acum 2 ore | sierra1 a răspuns (pentru SDAO13):
Am spus eu ca aș avea mașină?
Atâta tot.

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

Să recapitulăm:
- nu am zis că am mașină
- nu am zis că nu am mașină

la 140/h - " Naty1: Ford focus 1.9 tddi 7%. În general la o viteză normală 4%."
repet; habar n-ai ce și despre ce vorbești!
----------------------------
așadar care-i zbatearea ta?

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

Am destul habar. Avem o mica afacere cu masini si cred ca eu si a meu avem habar despre ce vorbim.
Expre am tinut masina asta si am si restaurat-o într-o mare parte pentru ca are un consum bun si pentru ca are valoare sentimentală (poveste lunga).
Dacă tu o dai cu ala bala, am masina nu am masina dar imi dau cu parerea mai bine nu te mai contrazice cu oameni pe aici.

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

Plus de asta omul a spus mediu. Ceia ce inseamna ca poti sa o lasi si la liber cand vrei sau etc.

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

"masina asta... are un consum bun si pentru ca are valoare sentimentală"

probabil așa o fi dar până la 4% e cale lungă. O fi 4% la vale si scoasă din viteză, cu motorul la ralanti

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

"Plus de asta omul a spus" in mod aiuritor, ce "consum mediu aveti la 140km/h"

nu cred că sesizezi eroarea dar fiind vorba de o valoare sentimentală (a mașinii), e explicabil. Noroc!

| InOrOut explică (pentru sierra1):

E tare greu sa mergi pe autostrada 100km cu 140km/h constant? nu te ia radarul ca la 10km peste 130km/h nu se baga nimeni sa amendeze, mi-a spus un politist de circulatie. Sunt locuri de autostrada la noi unde poti da, gen A2, A1 si A10+A3 catre Cj. La 140km/h eu am in a 6-a ~2300 ture, abia daca e turat motorul.

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

Nu ma refer la semafoare si in aglomerație.Eu spre exemplu merg 200 (dus intors) de km săptămânal sau la 2 saptamani pana la ai mei cu 80 de lei.Dar într-adevăr, o mai lasi la liber in pante ca nimeni nu merge cu masina sa consume cat mai mult.

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

Dar ai dreptate nu o mai lungim.

| InOrOut explică (pentru InOrOut):

Dai reset la computerul de bord la consumul mediu inainte sa urci pe autostrada si dupa 100km vezi ce consum mediu ai, ce e asa greu de inteles? Aproape zilnic merg pe autostrada. Si in plus nu prea merg cu 140 de obicei cu 160-180 rareori 200.

| Sofer a răspuns:

Consum de 6-7 aveam la fosta mașina la viteza aia.

| sierra1 a răspuns (pentru InOrOut):

"E tare greu sa mergi pe autostrada 100km cu 140km/h constant?"

nu e greu deloc, bagi tempomat-ul și ai rezolvat. Dar cum zici că faci consumul "mediu" la viteza asta?

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

Concluzie: mașina ta NU consumă 4% la "o viteză normală"

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

"200 (dus intors) de km săptămânal sau la 2 saptamani pana la ai mei cu 80 de lei"

nu așa se face consumul unei mașini!

Mă mir că nu știai deși spuneai că "Avem o mica afacere cu masini si cred ca eu si a meu avem habar"