| InOrOut a întrebat:

Ce marca de masina si ce consum mediu aveti la 140km/h? Intreb pentru parere marci auto.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Niciodată!

47 răspunsuri:
| InOrOut explică (pentru sierra1):

Dar cum zici că faci consumul "mediu" la viteza asta? - resetezi consumul mediu al masinii si se inregistreaza valoarea consum mediu (in 100km). Tu nu sti ce e computerul de bord?

| sierra1 a răspuns (pentru InOrOut):

Ce-ți indică la bord, e o aproximare cu eroare destul de mare

"Tu nu sti ce e computerul de bord?" - poate ne lămurești tu că pe la noi nu s-a inventat!

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

"Dar într-adevăr, o mai lasi la liber in pante ca nimeni nu merge cu masina sa consume cat mai mult."

De fapt daca mergi la vale fara sa apesi acceleratia si ai masina intr-o treapta de viteza consuma 0(zero), pe cand "la liber" are consum de mers la relanti.
Bine, asta e valabil la masinile cat de cat moderne, nu la harburi de acum 15 ani.

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"Ce-ți indică la bord, e o aproximare cu eroare destul de mare"

Nu e deloc eroare mare. Ba chiar e destul de exact. Cred ca tu faci confuzie intre consumul mediu si consumul instantaneu.
Si da, sunt masini care la mers rezonabil ca viteza si accelerari, consuma 4% in afara localitatii. Si nu sunt chiar putine.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Nici măcar un tico nu consumă atât - asta dacă cumva nu știai

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Tico, cu motorul lui de acum 25 de ai sau mai mult, nu e etalon de consum in nici un caz. In plus e un motor pe benzina.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Așa și care-s alea de "nu sunt chiar putine". și consumă 4?

așa ai citit in pliantele gratuite?

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Cam toate motoarele de 1.5-1.6 litri diesel puse pe masini pana in 1200kg din ultimii 7-8 ani conduse fara accelerari agresive pe un drum pe care mergi undeva intre 60-100km/h scot consumul asta.
Exemplu concret e o panarama de Clio 1. 5dci cu care am mers cam 2 luni acum vreo 6 ani. In oras consuma 5, 8 pe afara, cam 4. Si asta fara sa am grija neaparat la stilul de condus.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Ce spui tu scrie DOAR in pliante! in fapt NU e așa dar tu o s-o ții pe-a ta și n-am chef de dezbateri inutile la ora asta

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Esti dus rau. M-am uitat de curiozitate, la Clio 1. 5dci 2012-2016 "in pliate" scrie consum mixt - 3.6l.
Adica eu iti spun din experienta cum e, iar tu o tii pe a ta. Nu esti pe treaba ta. Macar ai permis? Zic si eu...

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Fă-ți plinul la mașină, RAS și intre două alimentări, după ce faci câteva sute de km calculezi consumul real și apoi imi dai un mesaj (dacă ai nevoie de ajutor la calcul, ne spui)

AȘA faci consumul in caz că nu știi. zic și eu...

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Bine, asa o sa fac, stai pe aici cu calculatorul pe aproape.laughing
Doar ca nu ne ajuta cu nimic. Ambele masini pe care le conduc acum au alte motorizari. Ba una e chiar pe benzina, deci nici o relevanta.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Concluzie: ne-ai aburit incercând să convingi pe alții ceea ce nici tu nu crezi

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Chiar esti tembel. Dar intr-adevar, ai dreptate, nu "cred", ci stiu. E o diferenta.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"| Holiday a răspuns : Chiar esti tembel. "

iar ai impresia că vorbeșit cu mă-ta? (cu cratimă desigur!)

| mgtow a răspuns:

Toyota GT86 facelift 2019 / mergeam intre 120 si 180 media mi/a scos-o la 4.5 / 6L pe 100km asa arata in bord. Ma dus 5h de mers un plin

| mgtow a răspuns (pentru InOrOut):

A mea are 200cp motor aspirat si benzina super premium. Un plin ma duce la 250 lei https://www.youtube.com/watch?v=-WkKiCJTFrA