| emoboy a întrebat:

Ce marca de masini este mai fiabila decat Honda?

Răspuns Câştigător
| NikoIsDirectioner a răspuns:

Este oficial! Modelele japoneze sunt pe primul loc in ceea ce priveste increderea fiabilitatea in ultimii 10 ani. Motivul este simplu. Un studiu realizat de compania independenta britanica Warranty Direct dezvaluie faptul ca marcile nipone domina un top 100 al ultimului deceniu in ceea ce priveste calitatea masinilor produse de acestea.

Astfel, nu mai putin de 16 modele din primele 20 apartin constructorilor japonezi, in conditiile in care studiul a vizat peste 50.000 de modele din toata lumea. Studiul britanic este foarte util pentru cei care au un vizor un model second-hand, deoarece principalul criteriu in stabilirea ordinii in top a fost media frecventei de defectiuni care a aparut pe perioada vietii fiecarui model.

Honda Accord a reusit sa se situeze pe primul loc, constructorul nipon adjudecandu-si alte doua pozitii in top 10, prin Civic (locul 6) si CR-V (locul 8). Una dintre cele mai surprinzatoare pozitii este cea ocupata de Toyota Corolla, model care se afla abia pe locul al 91-lea (in conditiile in care Toyota este prezenta cu patru modele in primele 20). Nici Mazda MX-6 nu sta mai bine, pe locul 97. In schimb, "fratele" MX-5 a reusit o clasare excelenta: locul al treilea.

Cel mai bun loc ocupat de un model non-japonez este al 13-lea, prin Jaguar X-Type. Germanii apar abia pe locul 25, cu Mercedes SLK, in timp ce un clasic al marcii, S-Klasse, se afla doar pe locul 90. Lista este incheiata de Porsche Boxter (pozitia 100).

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Eu spun sa lasati sondajele fiindca este vorba de fiabilitatea in tarile lor nu in Romania, una este un SLS fiabil dar daca il aduci pe drumurile patriei in 2 saptamani il duci la nea Nicu (Era candva un depozit foarte mare de fiare vechi pentru cei mai tineri), eu cred ca pentru drumurile din Romania cele mai fiabile masini sunt Toyota mai mult ca sigur, si la motociclete, skyjet (pe apa din Romania laughing ) etc. pe primul loc este Honda. La motociclete poate intrece Honda decat BMW si Harley dar sunt scumpe. Daca este vorba de masini Toyota si Mercedes sunt pe primele locuri in realitate nu alte prostii!

| vigome a răspuns:

Multe;
Cum ar fi; Volksvagen-Audi-BMW-Mercedes-Skoda(o varianta mai ieftina)-Seat(la fel o masina ieftina cu motor Volksvagen).
Si nu sunt de acord cu ce zice; JohnnyBi.
JohnnyBi, tu ai prefera Ford inainte la Honda? sau Opel inainte la Honda?

| JohnnyBi a răspuns:

Decat honda? paai volvo, bmw, mercedes, ford, skoda, VW, opel rolling on the floor. orice are motor nemtesc sau american mereu va fi mai fiabil decat chinezarii. uita-te pe site de masini sh. de ce bmw-urile se vand si la 350.000 km? sunt masini care au motorul facut sa tina mult chin. eu am un ford focus...l-am bagat in toate hartoapele si am carat saci de beton cu el si la 100.000 km motorul merge ca nou. trage de rupe si are doar 100 cai

| JohnnyBi a răspuns:

Frate nu zic ca masinile nipone nu sunt bune. dar masinile japoneze sunt facute astfel incat cat timp sunt in garantie merg struna. dupa ce ies din garantie incep sa aiba probleme. sunt cocalar daca prefer bmw? la 40k euro decat sa imi iau vreo honda/mitsubitshi/nissan/mazda full mai bine imi iau un seria 5 decat cu piele, navi si trapa. scuze de parerea mea, dar am multi prieteni cu bani care au bmw/mercedes si nu sunt rromi/cocalari. nu mai generaliza. am prieteni cu CV-uri mai groase decat tot neamul tau la un loc. oameni care au muncit si au stiut sa ajunga la masini scumpe, si toti isi aleg masini nemtesti. de ce? pentru ca si oamenii cu bani aleg luxul si fiabilitatea la o masina (ca vorba aia, e bogat e zgarcit, mai toti sunt asa) si nu le convine sa schimbe masina ca pe sosete.

| JohnnyBi a răspuns:

@bam. si daca iei o honda cu motor peste 2.0 nu te duci ca tiganu sa o inmatriculezi la bulgari? costa la fel inmatricularea.
@vigome. prefer ford/opel peste masinile japoneze si am destule motive. fordul vrei nu vrei, desi consuma mult, motorul duratec e motor american si e bun. eu dupa ce am facut masina zdrente intr-un accident si am reparat-o (radiator, bara fata, portfaruri, aripa, contraaripa, sasiu), motorul (la care nu am umblat) merge ca uns. si la 60 km/h in interior nici macar nu s-a blocat centura, nici nu am avut impulsul ala de a zbura in parbriz. si masina pe care am busit-o s-a facut perna de aer. toate airbagurile au sarit. ford focus Cmax >>> VW golf 5. asta in urma unui impact frontal 60km/h amandoua masinile.

| BAM_7947 a răspuns:

@JohnnyBi, @vigome voi sunteti niste cocalari! in primul rand Honda este JAPONEZA, in al 2 lea rand honda foloseste tehnologia vtec de multi ani, un acord full care costa sub 40.000 are mult mai multe gadget-uri decat orice alta masina de aceeasi valoare, sunt ieftin de intretinut, usor de modificat, performanta maxima, etc. sau poti alege bmw cu numere de bulgaria ca toti tiganii cocalari

| BAM_7947 a răspuns:

@JohnnyBi in primul rand vezi profilul meu si google numele meu sa vezi daca acele CV-uri ale prietenilor tai depasesc familia mea. asta mai putin conteaza. daca ai bani (ca prietenii tai) nu te duci sa inmatriculezi in bulgaria o masina peste 2.0 eu de exemplu am un s350 si platesc impozit aproape de 5000RON/an dar asta mai putin conteaza. Daca ai bani si vrei lux iti iei un lexus, un cadillac, infinity, hummer si alte animale. cum ziceam...dai 40k pe plasticul nemtesc? ma c*c pe el! ziceam mai sus ca am un s350...e de cac*t! sincer de mult timp ma gandeam la o japoneza noua si acum dupa ce mi-ai facut scarba cu vocabularul tau de cocalar cordit si *** obosit am sa urasc masinile nemtesti pe viata! de ce am sa le urasc? pentru ca o sa-ti doresti tu o masina nemteasca toata viata ta de caine dar din salariul tau de ospatar prin Italia nu o sa-ti permiti in viata ta nimic.mai bine te spanzuri. hai ca m-am enervat si devin incoerent. m`am distrat.pawinking