| WuTangForEver a întrebat:

Ce masina imi recomandati pana in 7.000 euro?
Sa fie sedan, pana-n 2.0 cm3 diesel si pe care sa o pot rezolva mecanic singur.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masini la 7000 euro gasesti multe si in stare decenta, dar orice masina mai noua de anul 2000 o sa iti puna ceva probleme la reparatii pe cont propriu daca nu esti vreun mecanic specializat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat B6 1.9TDI, sau B5.5 1.9 TDI.
Depinde cat de experimentat esti ca mecanic, intretinerea o poti face acasa cu brio daca ai scule si experienta, insa mai sunt si reparatii ce trebuie facute in service dotat, cum ar fi schimbarea volantei, sau diagnoza computerizata (aia adevarata, nu kit-uri USB de pe net).
Sa nu te incurci cu 2.0 TDI de la VW.
1.9 TDI e motorul care ma face sa mai respect VW cat de cat, si celelalte dieseluri facute pana in 2000 de ei. Restul sunt porcarii comerciale, parerea mea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Volkswagin Jetta 2008-2009.
Il gasesti sub 100.000 km in bord si cu timbru de mediu platit. Si ai masina, nu un cancer.

| Florian20405 a răspuns:

In mileniul in care traim noi astazi sa nu te gandesti ca daca se strica ceva gata, o repari singur.Masinile in ziua de astazi nu mai sunt ca daciile, cred ca stii si tu asta, ma rog, in orice caz masina perfect cel putin din punctul meu de vedere este un Volkswagen Jetta 1.9 TDI(daca ai posibilitatea pentru unul de 2.0 TDI 170 cp ar fi ideal dar e mai scump).
Undeva la 7000 E iti gasesti un Jetta din 2007 la ~130.000 km(insa daca e adus din Germania reali nu prea cred).
http://www.autovit.ro/volkswagen-jetta-C32093618.html
A doua varianta ar fi Vw Passat care e genial, dar e un pic mai scump unul bun.
Iar a treia varianta ar fi Toyota Corolla 2006-2007 care dpdv al comfortului sunt excelente, am in familie un exeplar, deci e o masina ideala pentru o familie, 1.6 vvti cu 124 de cp, dar dintre toate acestea daca as avea bani cu siguranta m-as duce pe mana passatului(2006-2007).
Bafta!

| andr3i29618 a răspuns:

VW Golf 4 sau Golf 5(break\hatchback), Audi a4 break 2.0d an 2006-2007, bmw e46 320d, Ford Focus (break\hatchback), vw passat break 1.9diesel..cam astea mi-au venit acuma in cap, numa bine.

| JohnnyBi a răspuns (pentru andr3i29618):

Si care e sedan dintre alea? laughing

| andr3i29618 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Toate...

| JohnnyBi a răspuns (pentru andr3i29618):

Ai zis numai monovolume. break nu e sedan, cum nici hatchback nu e sedan

| andr3i29618 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Bulache..sedan inseamna tot ce e automobil 4 usi...copil prost

| JohnnyBi a răspuns (pentru andr3i29618):

Vezi ca nu sunt mama ta sa iti permiti sa ma jignesti. stiu ce e ala sedan, dar in jargonul actual se foloseste la masinle cu portbagajul care se deschide fara luneta. daca scrii pe google sedan iti da http://autos.aol.com/car-finder/style-sedan/ ca raspuns numai masini cu aceasta caroserie.

| WuTangForEver explică:

Ma bucur ca nu a zis vreunul de mercedes ca m-a terminat complet.La jetta nu m-as fii gandit niciodata, am sa merg sa vad una sa-mi creez o parere.
Multumesc pentru ajutor.
Pace!