| xt a întrebat:

Ce masina imi recomandati sa cumpar cu o suma cuprinsa intre 3500 - 5000 euro? Va fi prima mea masina, asa ca nu are rost sa cheltuiesc mai mult. De asemeni componentele nu ar trebui sa fie foarte scumpe, ca nu am salariu de 40 de milioane sau asa ca sa imi permit sa inlocuiesc orice imediat. Am vazut ca VW Golf, VW Polo, Opel Astra, Fiat Stillo s-ar incadra in cerintele mele, dar nu stiu pe ce situri sa ma interesez de componente.

Răspuns Câştigător
| alex_7264 a răspuns:

Depinde.happy daca vrei o masina din clasa mica... te sfatuiesc Skoda Fabia 1. 4 TDI 75CP (2005!)... daca vrei ceva mai mare... sa zicem un vw.(passat), renault megane sau un peugeot cv.winking bafta u sti ce vrei!

16 răspunsuri:
| andrey23 a răspuns:

Astra clasic happy o masina destul de buna pentru banii ei si piesele nu mi se par chiar atat de exagerate, poti face rost de ele oriunde.

Shin
| Shin a răspuns:

Opel Astra Clasic happy

Răspuns utilizator avertizat
| stejarandrey a răspuns:

Poi oana in 5000 de euro :X:X:X
un M3 ar fi perfect la banii astia
un bmw 320d sau 330cd il iei in banii astia chiar f bine smug
sper sa cauti asa ceva, daca mai esti si pasionat de masini... fai cerculete fara problemesmug
spor la cautat
app cauta pe autovit[.]ro
sunt rezonabile preturile

| rudragos a răspuns:

Uite un site in care gasesti la rubrica " service" preturile la reviziile mai multor autovehicule.
Eu sfatuiesc pe toata lumea sa isi cumpere masina in functie de service, adica sa stie cat de cat ca acolo unde este reparata nu o pot distruge niste "mesteri". Din cate am auzit, preturi bune au Daewoo, Citroen si Toyota.
Oricum, ar trebui sa tii cont deacum inainte si de taxa auto care va fi pe capacitatea cilindrica si norma de poluare, pentru ca daca iti iei de exemplu un espero de 2l, care este foarte ieftin de tinut, e posibil sa fie taxa mult mai mare decat intretinerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Skoda fabia 1. 4 16valve http://www2.autovit.ro/masini/skoda/fabia/ eu mi-as cumpara o masina care sa aiba neaparat aer conditionat, geamuri el, jante al;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai logic raspuns ar fi un logan diesel 70 cai. daca vrei sa te respecti cat de cat, incearca o vw bora 1, 9 sau un golf 4 sau 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un Astra Classic e cea mai convenabila oferta. piesele de opel sunt printre cele mai ieftine de pe piata.si la banii astia gasesti unu cu clima, jante, metalizat si din 2004, cam asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca inca nu ai avut o alta masina atunci cumpara una mai eftena de care nu o sa-ti para rau cind o vei zdrobi, Eu asa am inceput sa invat a merge la volan.Acum pot sa-mi cumpar una si mai scumpa deoarece m-am invatat pe una mai vechie.succese.

| xt explică:

Este interesant ca mi-ati spus destule marci, dar nu ati comentat nici unul aspectul pretului componentelor care este totusi foarte important. Adica la ce bun sa iti iei masina daca nu iti permiti sa o intretii? Sa zicem ca 500 RON ar fi maxim pe luna...pe care sa ii platesc pentru intretinere, ori daca anumite componente costa 1000 euro...inseamna ca nu voi mai folosi masina un an? Eu nu spun ca un Mercedes sau BMW second nu e bun, dar intretinerea lui costa cam mult. Si in plus vreau masina fabricata dupa 2000-2001 cu maxim 125 000 km si nu BMW din 1998 cu 250 000 km la bord. Ce spuneti, in afara de vw golf 4 1. 9 tdi sau 1. 6 exista alte optiuni convenabile si din punctul de vedere al pieselor de schimb?

| mihay_8237 a răspuns:

Vrei un sfst? mai bine iti ei o masina noua in rate de la brd dai ca avans bani pe care ii ai si cu 300 ron pe luna 3-4 ani ai o masina in garantie 4-5 ani si reparetiile vor vi facute gratis in garantie iti recomand Kia ceed ford focus sau mai ieftin sandero sau logan ia motorizarea dizel e mult mai buna si economica

| ZupperSweet a răspuns:

Golf 3 sau 4

| ngan a răspuns:

Iti dau un A4 din 96, 3400 euro, binisor intretinut, ca nu vreau sa o mai las pe mana fiului meu, asta daca stii ce inseamna un A4, 1. 8, benzina, full(fara piele)

| bestestflo a răspuns:

O masina usor de intretinut cu piese ieftine este Opel Astra G si te incadrezi si in bani.Sa obtezi pentru diesel.

| danviorel a răspuns:

Un astra clasic ori vw 4