| Nimeni10 a întrebat:

Ce mașina merita cumpărată Passat b5 1.9 tdi sau un seria 5 e39 2.5 diesel?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e noua sau putini km nu conteaza. In caz contrar niciuna

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici una.
B5 1.9 TDI e un cazan complicat si vechi, care se strica mereu si te usuca de bani.
E39 e la fel, un cazan vechi si complicat, poate nu se strica zilnic precum un Passat, dar are un impozit de masina de lux, mai exact ii platesti valoarea anual, la primarie.
Si oricum, ambele sunt genul de masina care avea 400. 000km in 2004, iar noi suntem in 2019.

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Alte alternative nu prea am la 3000€

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Ba ai, destule.
Printre ele, Ford Focus II 1.6 TDCI, care ofera mult mai multe decat un Passat b5, adica spatiu, confort, stabilitate si fiabilitate.
Passat b5 pare ceva-ceva din exterior, dar de fapt este o masina penibila. Am avut, imi venea sa ii dau foc. Si nu era doar din cauza defectiunilor, e o masina foarte prost facuta, nimic nu e calculat la ea. De exemplu, scaunele te lasa cu dureri de spate, suspensia este foarte complicata pe fata, dar pe spate are o punte ca Loganul. Adica sari de 1000 de lei ca sa schimbi bratele la ea, dar tot masina cu punte ai; Focus are suspensie independenta, si e mai ieftina la intretinere.
525-ul are impozitul mare, piesele scumpe, nu e nici ala spatios (desi e mare), iar tinuta de drum e periculoasa, conduci normal si te trezesti facand piruete. Am patit-o la 40km/h, pe zapada, cu cauciucuri noi, mergand in coloana.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

BMW ul logic

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Parca nu prea merita sa dau bani pe un Ford, nu are imaginea unui Bmw sau vag

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Daca si VAG merita banii...
Eu ma retrag.
Succes!