| Xmen22 a întrebat:

Ce mașină merita la 4000 euro?
Mai merita A4 b7 sau seria 3 e90 sau passat?
Știu că sunt vechituri, dar ce sa iei altceva?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Apai nu neaparat cele mai stricacioase. Conteaza si ce BMW. Un seria 5 e mai complex si mai scump de intretinut decat seria 3 sau seria 1. Cum am spus, am prieteni ce au Seria 5 dar si cu Seria 3 si Seria 1. Faza e ca cei cu Seria 5 lucreaza in IT si sunt pregatiti in orice moment sa scoata 1000 euro la nevoie. Gen la un amic i-o picat pompa de motorina ( din vina lui ca o bagat benzina in rezervor) si o dat bani buni pe reparatii. La celalalt i-o picat volanta si fiind motor de 177cp e scumpa. Faza e, eu nu vad avantajul la seria 5 doar daca iti place al naibii de mult aspectul. Fiind masina asa mare si grea, motorul de 163cp trage mai rau decat cel de 2.0 TDI de pe Exeo meu. Cum am zis, cred ca cel mai ok e un E90 sau B7. Evident daca ai mereu bani de reparati, e ok si un E60. Nu zic ca se strica de 10 ori pe an E60, dar in caz de se strica sa fii pregatit.

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa astepti putin sa mai aduni banuti ca sa iti iei ceva mai bun, mai multe mii de euro inseama si o masina mai buna ca an, ca dotari.
Ai dreptate cele pe care le-ai spus sunt epave si 4000 de euro nu ca ma dau mare dar in alegerea unei masini actual sunt bani putini, cat castiga anumiti medici pe luna trebuie sa ne gandim, dar asta este e bugetul tau si eu nu rad de nimeni ca nu-mi permit.

| Xmen22 explică (pentru Simpatic):

Nu prea îmi place nicio mașină laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Xmen22):

Pai si cum vrei sa iti alegi ceva? Vei gasi ceva pe gustul tau te asigur
Eu iti recomand ceva pe benzina nu pe motorina unde pot cadea multe piese.
Faci un test de compresie si o verificare in service inainte sa o cumperi si nu prea are ce sa fie in neregula la ea.

| Violleta2022 a răspuns:

La 4000 de euro merita o masina mica: fiat, Toyota, Mazda 2 sau 3, nu BMW sau Passat care-s masini scumpe, mari si consuma mult petrol, fiind si al naibii de scumpe la piese si manopera.

| Frank51 a răspuns:

Mazda
Ford
Opel
Skoda
Volvo
Peugeout
Renault
Dacia

Poate sunt puțin mai bine întreținute dar diferența mare de preț nu este.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

BUN BUN, fii atent. Din cele prezentate as zice seria 3 e90 cu vechiul motor M47. Dar recomandarea mea este sa iti cumperi Seat Exeo. Seat Exeo este un Audi A4 B7 cu sigla de Seat si motor de Audi B8 2.0 TDI euro 5. Noi avem 2 in familie si nu avem probleme. Tata a dat pe a lui 3900 euro acum 6 luni si e din 2009 masina. Eu am fost cu el la mecanic si m-am uitat pe sub masina. Practic pe fiecare piesa scrie Audi, motorul e made by audi, etc. Oricum ai luao e doar un Audi construit cu tehnologie mai veche dar cu sigla de Seat si facut din 2009 in sus. Eu zic ca merita.

| Xmen22 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mi-e cam frica de întreținerea la e90, cam defectuoase BMW

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Xmen22):

Apai cam orice masina din clasa la BMW seria 3 are cam aceleasi costuri. Passat, A4 si Exeo tot pe acolo sunt. Daca vrei ceva mai ieftin la intretinere as zice sa te orientezi spre ceva din clasa medie, gen un Megane 3.

| Xmen22 explică (pentru ClaudiuM1997):

Greu de ales dintre un e90 sau Seat/audi

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Xmen22):

Pai Audi eu as zice ca pica din start. Nu de alta dar de ce sa dai 4000 euro pe un A4 din 2007-2008 cu 2.0 TDI euro 4 (motor problema) cand poti sa iei unul din 2009-2010 euro 5 doar ca are sigla de seat. Eu il am pe al meu exeo de 35. 000km. Nici o problema si nu m-o lasat in drum. Evident am avut intretinerea normala ( frane, filtre, ulei, un termostat, etc) dar asta e normal la orice masina. Faza cu BMW, in bugetul tau gasesti doar ceva de prin 2006-2007 si probabil cu 300.000+ km. Exeo meu are 220.000 originali si al lui tata 190.000 luate din Germania asa.

| Xmen22 explică (pentru ClaudiuM1997):

Un exeo berlina sare de 5000 euro

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Xmen22):

Ce ii drept ale noastre sunt break amandoua ( personal prefer asa). Daca vrei musai berlina atunci as ramane la E90 M47 si aia e big grin.

| Xmen22 explică (pentru ClaudiuM1997):

De E60 sau a6 C6 ce părere ai?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Xmen22):

Gen, masina de lux, veche de 15 ani, in 4000 de euro. Probabil are 400. 000km si ar fi cazul sa schimbi multe. Faza e, la A6 si E60 orice problema incepe de la 100 euro si merge in sus. Am 2 amici cu E60 si in general cand e de schimbat ceva ianfara de ulei si filtre, dau cam dublu fata de cat dau eu pe Exeo. Si probabil de 4 ori cat se da pe un Polo/Logan la reparatii. Eu zic ca un E90, A4 1.9 TDI sau ceva din clasa asta sau mai mic e toata masina de care ai nevoie in Romania. Am fost cu acesti 2 prieteni ai mei pe autostrada Mures- Cluj. Daca ei mergeau cu 170km/h constant cu motoarele lor de 177cp, eu ma puteam tine de ei cu Exeo cu 143cp fara sa simt ca masina e instabila.

| Xmen22 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mulți m-au speriat că BMW-urile sunt cele mai stricăcioase.

| Xmen22 explică (pentru ClaudiuM1997):

Alții mi-au recomandat și golf 5 dar nu știu ce să zic.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Xmen22):

Apai nu neaparat cele mai stricacioase. Conteaza si ce BMW. Un seria 5 e mai complex si mai scump de intretinut decat seria 3 sau seria 1. Cum am spus, am prieteni ce au Seria 5 dar si cu Seria 3 si Seria 1. Faza e ca cei cu Seria 5 lucreaza in IT si sunt pregatiti in orice moment sa scoata 1000 euro la nevoie. Gen la un amic i-o picat pompa de motorina ( din vina lui ca o bagat benzina in rezervor) si o dat bani buni pe reparatii. La celalalt i-o picat volanta si fiind motor de 177cp e scumpa. Faza e, eu nu vad avantajul la seria 5 doar daca iti place al naibii de mult aspectul. Fiind masina asa mare si grea, motorul de 163cp trage mai rau decat cel de 2.0 TDI de pe Exeo meu. Cum am zis, cred ca cel mai ok e un E90 sau B7. Evident daca ai mereu bani de reparati, e ok si un E60. Nu zic ca se strica de 10 ori pe an E60, dar in caz de se strica sa fii pregatit.