| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Ce masina ti-ai cumpara cu suma de 10.000 Eur? Ti-ai cumpara o masina noua sau o masina second hand?

23 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O Insignia.
Nu sunt fan masini noi, ca mi-e mila si sa dau o besina in ea. Intr-una second deja mi se rupe de cand urc, si sunt atent la chestiile obisnuite: sa fie curata, sa n-o accidentez, si sa-i schimb consumabilele la timp. Daca as lua-o noua, probabil as tine folia pe scaune un an, si n-as urca in ea decat in papuci de casa... Masina noua as cumpara daca mi-as permite un premium, sa stiu ca il tin pana la pensie, si nu se roade volanul la 100. 000km

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Decat foltvagin sau opiel mai pui 1000 si-ti iei un Jipan (Hyundai Santa Fe 2009).

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu prea imi trebuie mie Jipan de neam prost. Stau la munte, dar cu coca-mobilele alea n-am ce face. Doar de la Grand Cheeroke in sus (ca abilitati de off-roader), m-ar tenta. Dar nu ca masina de zi cu zi. Cand aud motoarele alea de 2.5-3.0 cum se dau peste cap pe asfalt, ca sa prinda 50...
Prafsterul am vazut ca se da bine pe asfalt. Da nu-l cumperi nou cu 10.000, ca altfel era o idee.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil un BMW M3 e46, cabrio.

| MariusF23 a răspuns:

Eu zic ca masina sh trebuie luata cand ai un buget mai mic, 7-8000 euro. La 10.000 e ok una noua. Eu unul mi-am cumparat anul trecut un Renault Clio nou, am deja aproape 11. 000km cu el, nicio problema. In banii astia poti sa-ti mai iei Logan cu toate dotarile, o Mazda 2, Hyundai i20, cu putina negociere un Opel Corsa. Mai sunt destule modele, dar cam atat am gasit eu pana acum.

| Florian20405 a răspuns:

Depinde si cat vrei sa o tii. Daca vrei sa o nu o tii mai mult de 5-6 ani, cel mai bine iti iei una SH, si la sh ai de ales.
Iti voi face un top la masinile SH, care sunt fiabile si care merita 10. 000E.
1.Skoda Octavia 1 Tour 2010 1.6i sau 1. 9TDI, o masina care a fost recunoscuta fiind foarte fiabile, spatioasa, cu un portbagaj aproape cel mai mare din segmentul ei, cu niste motoare deloc lenese si stabila pe sosea cu multiple dotari si sisteme de siguranta inca din anul 2000.Skoda Octavia Tour este o masina care are un pret decent, sub 10. 000E Octavia 1, specific nu Octavia 2. Ea isi merita toti banii, nu vei avea tangenta cu cei de la service! big grin
2.A doua varianta dupa mine este Volkswagen Passat care la fel si ea este o masina foarte fiabila, depinde si cum a fost intretinuta. Volkswagen Passat este o masina mai premium decat Skoda Octavia, are un grad de lux mai mare si motorizari mai mari, pana la 3, 6 FSI.Varianta Passat-ului de care vorbesc este b6, un model care a avut probleme doar la motorul 2.0 TDI de 104kw (140 cp), de aceea dupa mine este subclasat de Skoda Octavia 1 Tour. Exceptand motorul de 2. 0TDI si 140 cp, motoare fiabile la Passat au fost: 2.0 TDI 81kw 110cp, 2.0 TDI 125KW (170cp) cat si 1.6i 102 cp(care este destul de lenes deoarece caroserie este grea), 1.6 FSI si 6 trepte cu 85kw 116 cp, sa nu uitam renumitul 1. 9TDI 77kw care a fost si inca mai este fiabil. Daca vrei o masina eficienta cu un comfort sporit si un propulsor fiabil si econom, cel mai potrivit este 1. 6TDI 77kw 105CP, care face cuplul prefect cu caroserie.Per total Passat este o masina foarte buna, dar trebuie si intretinuta!
3.A treia varianta ar fi Volkswagen Golf, dar este aproape de Passat, insa nu o sa o mai pun,"o includem in Passat" ca sa zicem asa.Deci a treia este Toyota Corolla 2006, o masina foarte fiabila,(exceptand cutia automata care a fost una dintre cele mai proaste cutii automate facute vreodata). Masina se comporta bine pe asfalt,insa nu excelent, deoarece nu este o masina sportiva, ci doar de familie care isi face treaba daca este intretinuta bine, insa dupa cativa ani chiar daca este intretinuta cum trebuie, mai apar unele "bube" pe la unii senzori...
Cam asta ar fi clasamentul sau cel mai bine spus top 3 masini SH.(varianta mea)
Fac un scurt top 3 (daca te intereseaza ceva mai sport) automobile pana in 10. 000E stock sport.
1.Seat Leon Cupra 1M2 fab. 2002-2006 1.8T 220cp stock
2. Volkswagen Golf V GTI 2.0 TFSI 200cp
3.BMW M3
Top 3 masini noi pana in 10000E
1.Skoda Rapid(varianta fara optinuni),la pretul asta si masina buna,si dotata nu gasesti, dar pe Skoda Rapid vei avea minimum necesar precum, oglinzi electrice heliomate, geamuri electrice, 6xairbag, ABS, ESP, radio cd, inchidere centralizata.In schimb se va simti lipsa comfortului, deoarece este o masina slab doatata, dar va fi peste dacia logan, renault clio(vorbind de aceleasi dotari).
2.Hyundai i20, o masina coreeana fiabila si numai buna de oras, cat si de consum.Cand zici i20 nu te gandii la spatiu sau cine site ce comfort.
3. Opel Corsa, o masina care din topul asta zic ca ar fi trebui plasat pe locul 2, dar din cauza pretului este pe 3, insa isi va face treaba mai mult decat bine.
Toate autoturismele mentionate mai sus, noi vor tine minim 5-6 ani fara investitii in ele exceptand consumabilele.
Bafta!

| Florian20405 a răspuns (pentru Florian20405):

Daca nu vrei sa o tii mai mult*
Recunoscuta fiind foarte fiabila*
caroseria*
Toate autoturismele mentionate mai sus noi, ....etc*

| paulpaul25 a răspuns:

O masina second-hand, atent aleasa. Poti sa-ti iei o masina sh cu garantie si tot ce ai nevoie ca sa te asiguri ca a fost tratata asa cum trebuie de fostul sau fostii proprietari.
De acolo incolo tine doar de tine cat de mult ai grija de ea.
Daca iti permiti sa cheltui pe an 1.500+ euro pe intretinerea unei masini SH, cu siguranta poti sa te uiti la masini gen BMW seria 3 2007-2009, sau poate un VW Passat, etc. Oricum, o masina sh, in toate mintile ei, la banii astia, o sa fie din toate punctele de vedere peste orice masina noua pe care ti-o poti permite in 10k. Mult succes!

| AlexStefan1 a răspuns:

Noua, daca iti iei la second risti alte minunatii, dar as lua un volkswagen pasat.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru AlexStefan1):

Si mie imi place mult B8-ul, dar mai trebuie sa strang inca o data pe atat pentru el laughing

| AlexStefan1 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

big grin mai bine iti cumperi o dacie d-aia 1910 laughing)

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru AlexStefan1):

Un Aro ar fi perfect.

| AlexStefan1 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Avand in vedere drumurile din Romania, ar mere un aro big grin

| Zazy a răspuns:

O maşină nouă. Desigur. Dacă îţi iei o maşină la mâna a-2-a, e posibil ca aceasta să fie stricată, sau mai multe. Adică nu a fost a ta, şi nu ştii ce are, dacă e în stare bună sau nu. Ce-i drept, dai bani mai puţini, dar când o înscrii, şi bla bla, tot la banii ăia ajungi. Deci eu aş lua una nouă. happy

| leoleonard17 a răspuns (pentru Zazy):

Daca esti cunoscatoro vezi cand o cumperi daca are vreo problema daca este de la mana adoua nici nu trebuie inscrisa ca e inscrisa cand o cumperi si it mai raman bani tongue

| Zazy a răspuns (pentru leoleonard17):

Ei mă rog ..numai contează.laughing

| Zazy a răspuns (pentru leoleonard17):

În plus, consultă abecedarul. tongue

| Deliadelias a răspuns:

Depinde, una noua e mai ok...insa poti sa te interesezi si de cele la mana a 2-a. La bugetul pe care-l detii poti sa-ti iei un Audi sau o alta firma buna la mana a 2-a. Intai sa te interesezi si de acesetea, sa nu-ti para rau dupa

| blablabla66 a răspuns:

Mi-as lua second, ca sa mai imi ramana bani si de reparatii.

| MariusF23 a răspuns (pentru blablabla66):

Pai tocmai, ca daca iei noua nu trebuie sa bagi niciun ban in ea vreo cativa ani laughing

| DKarina a răspuns:

Noua normal, un Hyundai i10