| mtw123 a întrebat:

Ce masini imi recomandati intr-un buget de 5000 de euro? De preferat diesel.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia musai nemțească și mai precis VW

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde și pe unde vrei să o folosești.
La bugetul ăsta poate ar fi ok un VAG 2.0 TDI cu CR, dar nu garantez.
Opel Insignia 2.0 nu prea e recomandată.
Renault-urile 1.5 dci ar fi o variantă pentru compacte.
Ford Focus 1.6-2.0 tdci găsești și pe la 3000e, și sunt mașini de casă, fiabile și foarte mișto la condus.
BMW e90/91 sunt ok dar te cam rupe întreținerea lor.
Mitsubishi ASX ar mai fi o variantă, cu 1.8 diesel. Nu e cea mai calitativa mașină, dar motorul și ținuta de drum sunt ce trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Sandero 1.5 dci

| SunsetTrance a răspuns:

Kia, Hyundai, Dacia, Opel, cu ani de fabricatie intre 2008-2012

sunt moderne, fiabile, nu foarte vechi

recomand motoate in 16 valve, fie de 1.6 sau de 1.8 litri, si aspirate natural, nu cu turbosuflanta (cum este saracia aia de motor de 125CP de 1L de la Ford.)

sub 1.6 se chinuie, peste 1.8 consuma mult

cat despre combustibil, recomand sa iei pe benzina, deoarece o poti folosi linistit, atat in oras, cat si in afara orasului (nu risti sa ti se infunde turbina diesel de la prea mult mers in oras sub 80km/h), iar consumul nu este cu mult peste diesel, putand chiar sa pui si GPL (atat timp cat motorul pe benzina nu este "fortat", cu turbosuflanta) pentru un consum echivalent financiar cu diesel