| rockvandam a întrebat:

Ce modificari legale pot aduce la o masina legat de exterior?
Si este legal sa imi pun neon sub masina?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Praguri, eleroane, spoilere, poti schimba si culoare daca iti schimbi certificatul. Prize de aer, dungi, desene samd.

Nu. nu e legal sa pui neoane

| sierra1 a răspuns:

Legea din România spune că orice modificare adusă sistemului de iluminat al mașinii este considerată contravenție și se pedepsește conform art. 101. Circulația pe drumuri cu un automobil al cărui sistem de iluminat a fost modificat se sancționează cu reținerea certificatului de înmatriculare.

Deci cu iluminarea e clar

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti monta piese originale create pentru modelul tau de caroserie. De exemplu, daca ai un seria 3 simplu, ii poti pune kit M la exterior.
Mai sunt si piese aftermarket ce schimba aspectul exterior, daca au omologare europeana sau chiar omologare RAR, le poti monta linistit.
Nu ai voie sa montezi neoane sau orice alte becuri diferite de instalatia originala a masinii, decat in interiorul masinii.

| ion1731 a răspuns:

Nu e legal, dar poti sa-l instalezi si sa-l lasi deconectat pana cand vrei sa te dai mare happy, cu un simplu intrerupator.

| Marycel a răspuns:

Nu e legal wow, îți dai seama dacã era legal toți arãtau ca în nfs?, pânã și dacia, deci Nu, poți schimba doar culoarea sãi pui tu niște tatuaje cu scris ști tu, dar la interior nu ai treabã, mai bine țio faci la interior cu fir mulyicolor sau sãi faci mici modificãri, dar totuși, dacã vrei sã te dai mare cu neoane noaptea, țiar trebui 1 buton on/off, dar dacã te vede poliția, poți sã îți ei adio.

| Cristea468 a răspuns:

Neon la uși poți pune, geamuri fumurii, ochi de pisică, spoiler în spate, poți schimba culoarea la mașină sunt destule...