| elcosmin a întrebat:

Pot pune neon(sau in cazul celor mai saraci, banda led) pe masina? Gen cum e in nfs. Pe marginile de jos. Daca da, unde cat costa si daca e legal.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este legal sa le folosesti in trafic. Daca le montezi si le folosesti in stationare, in afara traficului, nu o sa ai probleme.
Banda led SMD este universala pentru constructii si auto, are tensiunea de alimentare 11-15v, deci o conectezi direct la instalatia masinii, cu o siguranta si un intrerupator.
Costurile sunt de pe la 10 lei/metrul, in functie de calitate. Alege un model cu adeziv 3M, rezistent la apa.
Tuburi cu neon nu cred ca a pus nimeni pe masina, pentru ca nu rezista la vibratii, cu atat mai putin la lovituri din partea pietrelor. Plus ca tehnologia LED a ajuns superioara becurilor cu descarcare in gaz.
"Neoane sub masina" e o expresie nascuta la gura necunoscatorilor, care cand au vazut tuburi luminoase sub masini, au facut asemanarea cu tuburile neon de la ei din baie. Dar au fost tuburi led, cam de la bun inceput.
Moda luminii sub masina a decedat de vreo 10 ani, dar daca tie iti place, poti sa o transformi in actualitate. Eu unul m-am saturat sa vad toti buricii cu Golf 1.4, jante de Touareg cu cauciuc de 2cm, si perne de aer... Moda de rahat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e legal si probabil vei ramane fara talon cu prima ocazie. Si totusi de ai permis, ca presupunem ca ai, nu era cazul sa stii asta?

| sierra1 a răspuns:

Legal nu e permis să modifici instalatia de ilumimare.semnalizare dar fiind in RO...