| HinaxYy a întrebat:

Ce parere aveti de Nissan Qashqai? Pentru prima masina si de asemenea pentru o fata? As vrea sa imi o i-au ca prima masina, daca aveti alte propuneri ascult...dar sa fie sub 25.000 de euro si sa nu consume mai mult de 6l/100km...
Din moment ce e prima masina nu vreau sa imi iau ceva exagerat de aceea nu vreau sa depaseasca un pret si consum rezonabil...

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e prima masina si vrei si consum mic de ce te arunci la suv uri nu pricep. in bugetul ala ai atat de multe variante potrivite pentru o femeie si pentru un consum si o intretinere ieftina.

ford fiesta, focus,
opel astra
noul clio
golf, polo

| HinaxYy explică (pentru suntserios):

Nu imi doresc intretinere ieftina imi doresc o masina care ma va multumi in toate punctele de vedere, nu una care sa vreau sa o schimb de la primul salariu. Si sunt fata, nu femeie laughing Am 17 ani. Banii am sa ii returnez sigur tatalui meu asa ca decat vreau ceva bun.

| suntserios a răspuns (pentru HinaxYy):

Pai zii lui tati sa iti ia Q7 sau X5 atunci. Credeam ca ai macar permis de conducere

| HinaxYy explică (pentru suntserios):

Nu vreau ceva asa de exagerat, vreau sa incerc sa o intretin singura
Da, m-am obisnuit toti din ziua de azi cum aud ca esti minor deja te trateaza diferit. Asa sunt adultii din ziua de azi. Daca era asa de usor nu mai intrebam si imi luam x5.

| suntserios a răspuns (pentru HinaxYy):

Da asa sunt adultii din ziua de azi. De ce? pentru ca minorii rasfatati din ziua de azi zic tampenii din astea
"Ce o sa zica oameni cand ma vad cu un matiz si cum o sa ma simt eu?"

| HinaxYy explică (pentru suntserios):

Pentru ca asta e adevarul ce sa fac eu cu un matiz cand pana si mama nu a avut asa ceva si nici tata nu mi-ar lua asa ceva.
Ti se pare gresit sa gandesti poitiv? Eu sunt sigura ca am sa reusesc sa devin ceea ce imi doresc si sa imi pot rasplati tatal intr-o zi pana atunci nu pot decat sa ii multumesc, tu ma compari cu fetite care merge "tatii, ia-mi si mie x" Dar eu deja am zis ca am de gand sa o intretin singura.

| suntserios a răspuns (pentru HinaxYy):

Da nu te compari cu fetile alea. Tu chiar esti o fetita din aia.
Ai 17 ani. Cu ce crezi tu ca ai sa intretii masina? Ai idee ce inseamna sa intretii o masina?

O asigurare e 1600 ron pe an, un plin de benzina cam 300 ron, o revizie a masinii cam 1200-2000 ron, o rovigneta cam 150 ron. Cu ce intretii tu masina la 18 ani cand abia ai teminat liceul?

Hai sa iti zic una. Vroiai sa iti iei masina... veneai si spuneai datele problemei. Ti se spune ca o masina mica e mult mai buna pentru un incepator pana prinzi experienta. Zicea "OK, dar am un buget si imi permit o masina mai mare" In schim tu ai zis "RADE LUMEA DE MINE CA AM MATIZ" Asta nu e o atitudine de copil razgaiat care ii cere lui tati masina mare sa nu rada lumea de ea?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru HinaxYy):

Pitipoanca clasica.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru suntserios):

Ea nu-si da seama ca nici Matizul ala nu l-ar merita, ca n-a ridicat un deget pentru el.

| suntserios a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

De meritat poate il merita, da nu iti da seama ca la 18 ani nu o sa poata nici pe ala sa il intretina dapai un SUV.

Ea crede ca banii cresc in copac, adica in portofel la tata

| HinaxYy explică (pentru suntserios):

De unde stii tu ca nu exersez mai intai cu masin alui mama mai apoi imi cumpar masin amea proprie? Deunde stii ca nu imi iau slujba vara si strang tot pentru masina..Stau intr-o zona bogata de fel cum sa imi iau chiar matiz? Nici nu vezi asa ceva pe aici. Lasa, poate am formulat si eu gresit un pic. Dar la ce ma refer e ca prefer o masina care sa o tin pentru totdeauna ca sa nu trebuisca cheltuiti alti bani.

| HinaxYy explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Si tu rasist clasic, daca e fata o masina mica si prapadita adica exact asa ai zis-o.
Eu sunt a2a pe clasa chiar daca sunt a11a mate info si tu imi zici mie ca sunt pitipoanca? Nu am ridicat un deget? De fapt l-am ajutat din totdeauna pe tata..si spre uimirea ta stiu sa folosesc o bormasina, surebeltita, cheie si multe lucruri si din moment ce nici tata nu vrea sa imi ia asa ceva pentru ca nu ii place eu pur si simplu seman cu el big grin

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru HinaxYy):

Poti fi si prima pe tara. Nu notele te fac sau nu pitipoanca ci atitudinea ta infantila de fata rasfatata.

| suntserios a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

"Stau intr-o zona bogata de fel cum sa imi iau chiar matiz?"

vorba tractoristului asta intelept
fraza de mai sus descrie perfect "atitudinea ta infantila de fata rasfatata".

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru suntserios):

Eu sunt tare curios cum strange bani de Nissan Qashqai din slujba de vara.

| HinaxYy explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Bani pentru intretinere, normal, in fine lasati-o balta duceti-va la iubitele voastre dragute fara standarde in viata. Nu imi place sa ma contrazic cu nimeni. si daca tu zici ca pitipoancele invata si fac lucruri productive inseamna ca iti trebuie un dex urgent big grin Daca nu aveti lucruri bune de vorbit puteti pleca chiar nu inteleg ce e oameni din ziua de azi trag ei concluzii cum vor pentru ca asa vor.

| suntserios a răspuns (pentru HinaxYy):

Haha... a avea cea mai tare masina din parcare luata din banii lui tati nu sunt standarde in viata.

| HinaxYy explică (pentru suntserios):

Daca Nissan Qasqai e cea mai buna Bmw, audi, Range Rover si pot continua pana maine...ce sa mai fie? Ce astea sunt prea bune ca sa le mai iei in calcul?
Daca studiezi bine si ai vointa ai sa reusesti in viata eu sigur am sa reusesc. ba sunt standarde, de ce nu ar fi? Daca nu are bani de masina atunci nu intrebi pentru asa ceva dar daca se poate...

| suntserios a răspuns (pentru HinaxYy):

Ai dreptate, zii repede lui tati de Range, lasa Nissanul ala.
Standarde in viata inseamna sa muncesti pana reusesti sa iti cuperi singura masina, sau mai bine sa ii cumperi tu lui taica tu. Standarde in viata inseamna sa muncesti si sa inveti bine pentru tine si pentru viitorul tau nu pentru cadouri de la parinti

| HinaxYy explică (pentru suntserios):

Tu pana nu ironizezi nu termini, am zis eu ca invat pentru cadouri, invat pentru ca visul meu e sa devin judecator si apropo daca tatal tau ar avea bani i-ai mai lua tu inca o masina? De ce? Sa dai bani degeaba? Continua sa traiesti cum vrei si lasa-ma si pe mine sa traiesc cum vreau.

| LTAA a răspuns:

Sigur vrei Qashqai? Ai copii, mergi pe teren accidentat, ai nevoie de atat de mult spatiu?
Poti sa te orientezi spre exemplu catre un Audi A1 nou (cu un pret de pornire de 17.000 Euro, pe care il poti configura cu destule dotari optionale pana la 25.000 Euro), chiar si in versiunea in cinci portiere, bine facuta, si consum mic (nu garantez 6%, depinde de stilul de condus).
Sunt o groaza de variante, in bugetul de care pretinzi ca dispui, ai de unde alege, "are balta foarte multa peste"!

Succes!

| HinaxYy explică (pentru LTAA):

Eu ma refer la 6 ca la carte stiu ca in realitate se adauga 1-2l. Am 17 ani, ce copii laughing Dar genul asta de masini imi plac, Audi a1 nu e pe gustul meu clar, de ce? mama are una asemanatoare ce rost mai are? Tata are o skoda octavia deci avem si una medie deci nu simt nevoia pentru o astfel de masina.
Teren accidentat? Stau in Ilfov si sincer poti gasi. Si stiu ca Qashqai este o masina destul de economa adica in oras consuma 5, 6l deci sa zicem ca in realitate 7l ceea ce nu e mult, parerea mea, tu ce crezi?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Exclus. Pentru prima masina la o fata mai mult de un Matiz sau un Ford Ca nu se merge.
Doar n-o sa-ti cumperi Nissan Qashqai sa-l harai prin toate parcarile si dupa aia sa-ti plangi de mila cand vezi cat costa sa-l repari. Iar un Suv nu consuma 6% nici daca are motor de 999 cm3 A, daca ai salariu de mii de euro pe luna sau castigi mii de euro pe luna ai casa ta pe care o intretii si iti permiti sa intretii si un Qashqai fara sa te uiti la bani atunci e altceva. Dar asta presupune sa nu mai stii ce sa faci cu banii.

| HinaxYy explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Serios? Eu zic Qashqai si tu imi zici matiz? Daca nu iti place ideea sa am Qashqai inteleg dar nu trebuie sa dai un raspuns care oricum nu va fi acceptat vreodata! Ce o sa zica oameni cand ma vad cu un matiz si cum o sa ma simt eu? laughing Si am mai auit chesti din astea cu sa il stric in parcari dar ce nu fac scoala de soferii? Nu au parintii mei masina inca de cand aveam eu 11 ani? In fine o masina mica este exclusa.