| seringa11 a întrebat:

Ce parere aveți despre motorul 1.4 TFSI 150cp de la Audi?
Ma intereseaza fiabilitatea, consumul, probleme etc.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ORICE motor audi e excelent construit. Cine spune altfel, deducem că deține o goarsă, de unde și părerea eronată.

Totul depinde de cum a fost intreținut până când cumperi tu mașina aia!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se spune ca TFSI-urile sunt varza.
N-am vazut, doar am auzit. Cica au pistoanele foarte prost proiectate. Exista kit de pistoane aftermarket, care remediaza problema. Ca pe producator l-a durut in kour, normal laughing
A scris in manualul masinii ca e normal sa manance ulei, si a refuzat orice responsabilitate legata de asta.

| KovacsB a răspuns:

Este destul de ok, are mecanicul meu.Recomand cu caldura 1, 8dupa 2012. tsi sau tfsi este fix acelasi lucru vw si skoda ii zice tsi iar audi tfsi.

| Fosila133 a răspuns:

Salut. Toate motoarele cu turbo de la audi mananca ulei, destul de mult. TSI ul e mai fiabil decat TFSI ul, consuma destul de mult, 14-15 pe oras, 8-9 pe afara, acum depinde si de stilul de mers. La consumul asta iti iei direct 2.0.