| kklaudia a întrebat:

Ce parere aveti despre noul renault symbol? as vrea sa o cumpar insa nu sunt prea sigura.am tot citit despre ea cate ceva dar nu stiu nimic concret.este cineva care a achizitionat-o deja?

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Eu sunt de parere ca ar treui sa conduci mai multe modele (nu doar renault) inainte sa faci o asemenea achizitie! Ar trebui sa faci o lista sa zic cu top5 masini care vrei sa le cumperi, si sa incerci sa le conduci pe rand, si cea in care te simti cel mai bine sa fie aleasa! Poti lua in calcul si faptul ca o masina noua de proasta calitate poate fi dupa 2-3 ani pe drumurile noastre mult mai uzata, sa zic, decat una de 8-10 ani adusa din afara!
In plus, daca o iei noua e cam scumpa, si peste 1-2 ani ii scade pretul foarte mult, deci sunt bani aruncati, sa nu mai vorbim de consumabile!
Multi prefera o masina noua (chiar daca e logan, etc), ei zic ca e noua, dar cand are Loganul 100. 000 de km, arata mai rau decat un Mercedes cu 600. 000 km... dar fiecare cu gusturile lui!
Renault-ul ar fi bun probabil, dar pe drumurile care le au francezii, la noi cred ca se uzeaza destul de tare si de repede! in plus, nu am prea vazut materiale de calitate la renault, decat la cateva limuzine, in care au piele, etc.
Eu as conduce inainte de a face o achizitie, si un :
VW golf 4 (sau5) - dupa posibilitati
Audi A4 (2002-2006) - dupa posibilitati - 1. 9 TDI motor f. bun sau 1. 8T

- dar trebuie tinut cont si de faptul folisirii masinii (doar mers la servici, etc), a locurilor de parcare care sunt tot mai putine (o masina mai micuta se descurca mai bine intr-un oras aglomerat), sau pentru o familie, care probabil fa fi mai numeroasa in 5 ani sa zic (modelele mari sau break ofera un spatiu mult mai mare, mai ales la portbagaj, cand se merge in excursii, se simte diferenta!)

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor, daca pe tine te-a atras acea masina atat de mult, nu ezita! daca esti in dubii, consulta mai multi prieteni, cunostinte, colegi de servici, vezi cam fiecare ce are si cu ce probleme s-a confruntat - si de aici tragi o concluzie daca mergi pe acel Renaul sau altceva! Bafta!

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Renault, o masina buna dar cu costuri foarte mari pentru intretinere si reparatii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca esti in Italia, ai foarte multe posibilitati, alege o masina sa consume putin si costul reparatiilor si a intretinerii sa te coaste mai putin. Eu cred ca un opel ar fi mult mai indicat, cel putin in Romania sunt foarte multe masini de acest gen si costurile din cate am inteles sunt acceptabile.

| florin1979 a răspuns:

Du-te la dealerul renault din orasul tau si cere amanuntehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce echipare vrei. Eu am Expression, l-am cumparat in aprilie 2010. Pana acum sunt multumit de ea, consum mic, destul de confortabil, aranjarea butoanelor e logica. Ca si minus as pune spatiul de pe bancheta spate (un om mai inalt nu prea incape) si servodirectia este prea tare. Daca aceste lucruri nu te deranjeaza, go for it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cumparat renoul symbol.pana acum sunt multumita, intr-o luna am facut deja 3000 de km am facut un drum Romania-Italia pentru ca am cumparat-o din tara.este adevarat spatiul din spate este un pic mai mic fata de fiatul brava pe care il aveam insa copilul meu sta bine, nu se plange.pana acum un vot in plus pentru noul symbol.sa vedem ce va fi de aici in colo

| kklaudia explică:

Eu locuiesc in Italia, asa ca nu ar fi pb cu drumurile, imi placuse masina si ca spatiu este o masina de fam.imi este teama doar de intretinere...am iteles ca este c-am scumpa

| AndreyJetu a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa iti iei Renault.
Mai bine iti iei o masina nemteascawinking