| EugeNNio a întrebat:

Ce parerea aveti de Aprilia SR50? E ceva de capul lui?

10 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

La RS 50 este stiuta problema de fiabilitate fiind un motor destinat curselor legale pentru minori din Italia, pentru asta s-a facut initial, si in 2 timpi si toate cele, intretinere foarte scumpa, si spune clar producatorul ca ofera garantie doar 10.000 de km in regim raicing si 5000 in regim de strada ne fiind destinate drumurilor publice, dar cu toate astea fiind imatriculabile si cu faruri, semnalizari etc. Cu SR 50 eu zic ca iti poti face treaba, dar nu sa il iei sa il fugaresti. Daca il vrei pentru naveta, pentru mers in oras, pentru iesit la o bere (Fara alcool ca iti ia permisu), adica pe post de vehicul de zi cu zi si fara sa iesi cu el din oras fiindca la viteza mare pe mai mult de 100 de km se incalzeste putin peste limita motorul, dar daca mergi prin oras eu cred ca este mai mult decat ok un SR 50 fiind cel mai fiabil scuter dintre cele care nu apartin Japonezilor fiindca se stie ca Honda ramane King of the King ca fiabilitate!

| EugeNNio explică (pentru FurtunaDiesel):

FurtunaDiesel am gasit si un Yamaha YQ 50 R Aerox, care crezi ca ar fi mai bun.scuterul asta de la yamaha sau Aprilia SR50?

| FurtunaDiesel a răspuns:

Maestre... ai deschis cutia pandorei. O sa iti sara jumate din internet in cap pe chestia asta. Este cel mai discutat subiect in lumea scuteristilor. Inceputul este aici http://www.scuteristi.ro/......rox-2.html si se continua aici http://www.TPU.ro/......si-altele/ si aici la nemti http://board.gulli.com/thread/1359530-aprilia-sr50-r-vs-yamaha-aerox/ si aici http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?t=88682 si lista poate continua la nesfarsit. Eu as merge pe ceva in 4 timpi daca nu vrei sa fugi cu ea este ok in 2 timpi, dar cele in 4 au durata de viata mult mai mare si intretinerea la jumatete fata de cele in 2 timpi, daca vrei sa le ti ca la carte, daca iti bati joc de ele este la fel de scumpa, dar in acelasi timp si SR50 este ok pentru mers zi de zi, decat sa nu il scoti la drumuri lungi!

| EugeNNio explică (pentru FurtunaDiesel):

Am jobul la 20 km distanata,crezi ca unul din modelele astea,Aprilia SR sau Yamaha Aerox, ar fi bune pentru naveta pe o asemenea distanta? Nu sunt vitezoman vreau doar sa ajung la destinatie, sa zicem ca nu as depasi 70-80 Km/h.Mersi pentru raspunsuri Furtuna Diesel!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca vrei sa mergi cu 70-80 nu o sa iti reziste absolut nici un scuter de 50 cmc. Or te orientezi al unul de 125 cmc minim, sau ceva mai mare, bine inteles, sau o masinuta ieftina. Cel mai indicat ar fi Aprilia SR dar este greu sa ajunga la 70 km/h si sa mentina viteza, teoretic sunt limitate la 45 km/h dar toate au limitatorul dat jos si ajung in 70, poate chiar 80 doar ca nu se mentin!

| EugeNNio explică (pentru FurtunaDiesel):

Cred ca te-am disperat de cap c intrebarile mele.am gasit pana la urma cum ai spus tu, un motoscuter de 125 cc in 4 timpi Yamaha XC Vity 125, crezi ca asta ar fi bun pentru ce imi trebuie mie?

| FurtunaDiesel a răspuns:

Stai linsitit nu e nici o problema. Mai vi de acasa cu Yamaha aia dar te poti uita mai indicat la o Honda PCX, SES sau orice model de la Honda, daca nu este foarte ok si ce ai gasit tu!

| push2gl a răspuns:

E frumos, decat sa iei o chinezaraie mai bine iei un scuter si si aprilia este cam cel mai bun

| Seby80 a răspuns:

E calumea, are un prieten un scooter asemanator, tot Aprillia, meritawinking este si puternic, dar totusi, eu fac motocross si mai mult ar merita sa pui un ban in plus pentru un Chopper sau un Cross ceva Japonez, e alegerea ta...

| despartirea a răspuns:

Sunt stricacioase. Eu am avut rs 50 am luat-o cu 18000 de km si m-a tinut o luna, nu am m-ai putut-o repara. aprilie astea de 50 sunt stricacioase toate. Daca iti place sa stai toata ziua sa o repari si sa scoti many degeaba pentru piese atunci ia-o.