| Gurgiu a întrebat:

Ce pot sa fac in situația in care vreau sa reînscriu mașina cu numerele vechi? Noul proprietar nu vrea sa înscrie mașina și nu vrea sa-mi dea nici numerele, dar au trecut deja 4 luni de când i-am vândut mașina. Cum pot sa fac rost iar de numerele mele?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce stiu eu, nu se poate.

| teclado a răspuns:

Am facut eu zilele trecute declari numerele pierdute in monitorul oficial
Apoi te duci la politie costa 40 lei in tota
Si gata si aceleași numere
Si daca.il.prinde pe el
Il baga ca umbla cu numere false
Ii dace dosar penal

| Gurgiu explică (pentru teclado):

Și dacă eu încă nu am o mașina unde ii pot pune numerele le pot declare pierdute sau furate pana îmi înscriu alta mașina?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai facut 2 lucruri la vanzare si anume ai platit rezervarea pentru numere ca sa ramana a ta si ai completat rubrica instrainat de pe certificat?

regis
| regis a răspuns:

Sunt necesare mai multe detalii.
Ai facut contractul de vanzare cumparare? Ai scos masina din evidenta de la impozit? Ai copii CIV, talon, exemplarul tau din contractul de vanzare cumparare, cu viza de la taxe si impozite?
Copia buletinului cumparatorului?
Daca ai toate actele in regula, poti chiar sa iei masina in evidenta pe numele lui si poti nota instrainarea la DRPCIV. Daca au trecut cele 3 luni, se va suspenda inmatricularea masinii si in cazul in care noul proprietar circula cu ea, risca un dosar penal.
Din pacate, ca sa recuperezi placutele nu il poti forta sa o transcrie, decat prin instanta si probabil nu merita efortul.

regis
| regis a răspuns (pentru teclado):

Nu poti face asta cat timp masina este inca înmatriculata. Si nu e nevoie de monitor oficial pentru alte placute, doar ca nu iti ajuta sa scoti altele cat timp ele figureaza pe alt autovehicul.

| UserRo10 a răspuns:

Mergi frumos si radiaza la cerere masina. La primul control de rutina o sa vezi ce te va cauta cumparatorul. Este singura solutie.

| teclado a răspuns:

Poți sa radiezi mașină

regis
| regis a răspuns (pentru UserRo10):

Pentru radiere la cerere e nevoie de CIV original.