| Mircea_Petra_1989 a întrebat:

Bună, va rog mult sa ma ajutați si pe mine cu un raspuns. Cine stie sau a fost in situatia mea este cam asa : Anul trecut in luna Decembrie am vândut o mașină unui roman in Germania cu numerele pe ea cu incredere ca merge in Romania de sărbători si o înscrie pe numele lui. Omul după o săptămână a plecat cu mașina în România si a vândut-o mai departe iar eu am aflat asta abia după vreo 4 luni cand s-a trezit bunica mea ca pe numele ei era mașină cu amendă pentru rovinieta acasa, iar nici el nici cumpărătorul nu au vrut să plătească amenda. initial proprietarul actual a zis ca o plătește, m-a rugat sa las mașină asa pana in Iulie si ca in Iulie merge si el acasa si o înscrie apoi. In iulie m-a sunat ca a facut un preinfarct si ca merge in septembrie iar ac de 1 luna nu mai raspunde la telefon, nimic, el fiind in Germania la lucru. Eu a trebuit să plătesc amenda pentru ca bunica mea voia sa plătească impozitul la casa si nu voia să-i ia banii de impozit din cauza amenzii..eu sunt stabilită în Germania, mi-e cam greu sa fac ceva de aici iar acum de 2 zile m-am trezit iar cu alta hârtie ca noul proprietar a venit cu mașină in Germania si ca nu a oprit la semafor si sa completez eu o foaie cine a fost la volan.Eu am contract de vanzare cumpărare între mine și cel la care eu am vândut mașină este si ștearsă de la primărie de la noi. De atunci de cand eu am vândut mașină de aceea nu am inteles de ce a trebuit bunica mea sa plătească amenda.Intrebarea mea este ce pot face sa radiez mașina, sa-l las fara numere la ea.pt ca mă gandesc sa merg pana aici in Germania unde sta el, sunt 300km de la mine ..sa merg sa-i iau numerele. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cel mai bine contactezi https://www.drpciv.ro/
Poate te vor învăța ei ce să faci.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ia legătură cu un birou de intermedieri din orașul in care e inmatriculata masina (apelează la un prieten din tara). In baza contractului de vânzare cumparare, a radierii de la finanțe si a copiilor CIV si talon, cei de la inmatriculari vor opera înstrăinarea in baza de date, a.i. amenzile vor veni la cumpărător. Mai mult, după 90 de zile vor considera mașina radiata.
Amenzile plătite pana acum pot fi contestate in baza acelorași documente.

| Mircea_Petra_1989 explică (pentru regis):

Mulțumesc

| Mircea_Petra_1989 explică (pentru regis):

Unde le pot contesta?

| regis a răspuns (pentru Mircea_Petra_1989):

La judecătorie. La finalul procesului verbal scrie exact unde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai completat rubrica înstrăinat către din certificat? Dacă da e ușor de rezolvat la politie

| Mircea_Petra_1989 explică (pentru suntserios):

Nu

| suntserios a răspuns (pentru Mircea_Petra_1989):

Nasol atunci, trebuie sa dai de ala care are masina si sa il obligi sa o inscrie... Nu ii confisca nimeni nimic atat timp cat are un contract si actele masinii. Ce zice regis nu prea se aplica, masina nu se radiaza, se transcrie

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Ce zic eu se aplica. Vânzătorul nu are posibilitatea sa facă transcrierea, insa poate cere ca in baza de date a politiei sa se noteze instrainarea si acest lucru se practica de ani buni.
Cel putin teoretic, dupa 90 de zile de la instrainate, inmatricularea se suspenda, ceea ce ar echivala cu radierea. Asta nu am verificat, insa așa ar fi după noile reglementari.

| mihai69 a răspuns:

Păi dacă ai vândut-o cu acte în regulă, ai radiat-o de la fisc nici nu mai trebuia să plăteşti vreo amendă - trebuiau contestate.
În mod normal, cf. legislației actuale, ar trebui să i se ridice talonul şi numerele dacă e oprit în trafic. Fă o sesizare la DRPCIV.

| anonimg a răspuns:

Bunica ta trebuie să ia legătura cu un avocat. Voi trebuie să dați în judecată făptașul ca să vă recuperați amenda. Doar poliția va putea opri mașina în trafic; deci doar pe cale legală veți rezolva problema. Dar pentru asta aveți nevoie de un avocat ca să vă învețe ce să faceți, și ca să vă reprezinte la judecată - dacă vreți să vă scoateți cheltuielile de amendă. Le puteți scoate si pe cele de judecată.

| Mircea_Petra_1989 explică (pentru anonimg):

Proprietaru la care e mașină acum se află si el in Germania cu mașina.ma gândeam sa merg aici la mine la Poliție sa depun plângere si sa ia ei legătura cu poliția din orașul lui sai confiste numerele dar nu stiu cat de ok e iddea

| anonimg a răspuns (pentru Mircea_Petra_1989):

Cel mai bine contactezi https://www.drpciv.ro/
Poate te vor învăța ei ce să faci.