| George18011993 a întrebat:

Ce presiune trebuie sa avem la roti iarna? la masina mica ma refer

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai mult ca sigur iti scrie undeva pe masina aceste valori.

| Frank51 a răspuns:

Iarna de regula se scade presiunea cu 0.2-0.3, ca sa ai aderenta mai mare, dar nu este absolut necesar.

Daca ai intre 2.1-2.3 este ok, iar vara intre 2.1-2.6.

| sofisis a răspuns:

Cele specifice masinii tale. La unele masini e 2.0. La unele 1.8. La unele 2.2 sau 2.4 ...depinde de masina.

| siriusblack98 a răspuns:

Trebuie sa ai scris undeva treaba asta.De obicei gasesti fie pe lateralul usii soferului, fie pe partea interioara a clapetei de la rezervor. Daca nu poti sa bagi standardul de 2 bar spate/1, 9 bar fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine cu ele dezumflate.

| Mariuss29 a răspuns:

Eu am roti 205/55/16. Am presiune 2.3 pe spate si 2.2 pe fata. Puntea motrica este recomandat sa fie puțin mai moale pentru a avea aderența.