| Khizarix12 a întrebat:

Buna seara, am un Golf 4 si aveam presiunea in roti gresita iar masina vuvuia cand ajungeam la 50km la ora. Acum am presiunea in roti, toate rotile 2.2 dar tot vuvuie dar mult mai putin, dar tot este sesizabil. Am cauciucuri 205/55 R16, ce presiune in roti decomandati?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

2 atm ajung, mai ales că vine vremea bună

| relian a răspuns:

Baga ce scrie pe masina, cauta, vezi undeva la o usa, nu stiu exact ce usa, cauta si tu la toate, in partea cu balamale pe acea parte, deci nu pe usa, pe partea unde is prinse balamalele ai o eticheta si ar trebuie sa scrie chestia asta referitoare la presiunea din roti.

Ca idee presiunea se tine undeva la 32-35 psi hai 40 maxim, nu stiu cit vine in atmosfere, calculeaza si tu sau fa conversia pe net pe google.
Hai ca ma uit eu laughing deci undeva la 2-2.4 atm presiunea, maxim 2.7 atm.Eu as merge pe 2.4 atm.
Daca se aude tot vijiind, atunci poti avea probleme la cauciucuri, sau la aliniament sau geometrie cum spun romanii.