| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta RDS la masina?

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Radio Data System = RDS
Spre exemplu, iti este afisata denumirea postului si nu frecventa, denumirea programului difuzat ori titlul piesei. Daca intensitatea radioului slabeste, se va trece la urmatoarea frecventa a aceluiasi post, in mod automat

daniela
| daniela a răspuns:

Este ceva legat de sistemul audio al masini daca nu ma insel

Shin
| Shin a răspuns:

"Radio Data System" este un protocol standardizat de comunicatie prin care se transmit informatii digitale de marime mica pe emisii de radio FM. Poti vedea astfel pe ecranul radio-ului din masina, postul pe care-l asculti, sau melodia pe care o asculti, sau chiar si o reclama.
Numai bine, Shin.

| MisterKat a răspuns:

Din cate stiu eu, RDS-ul la masina reprezinta acea functie la radio, care iti permite sa vizualizezi numele postului de radio respectiv, pe care-l asculti...
Sper ca ti-a fost de folos.
O zi buna!
Daniel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Radio Data System. Posibilitatea de receptiona flux de date pe unde radio (ex. scrisul cu EuropaFM, KissFM, RadioZu etc.)