| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă daca cineva vinde o masina fara fiscal(asa a cumparat-o si el), iar eu ma sui si plec cu actele masinii? Ce poate sa faca el daca nu are contract de comodat?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a cumparat masina atunci este proprietar si nu are nevoie de contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) si fapta ta este infractiunea de furt si poti fi condamnat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce faci cu masina pe urma? ca trebuie sa o transcrii in 90 zile si fara fiscal...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai făcut act de vânzare cumpărare legal cu el?
Ai făcut un act de mână când ai dat banii?
Dacă tu conduci o mașină a altcuiva și nu poți dovedi că ai un temei legal să te afli la volan, e furt.

| uncetatean123 a răspuns (pentru sadrian46):

Pai si el nu face acelasi lucru, cum poate el raporta un furt mai ales daca nu detine masina cu nici un document, nici in fiscal, nici titlu de proprietate

| sadrian46 a răspuns (pentru uncetatean123):

Când poliția te oprește în tragic, spune, vă invităm să vă legitimați și să prezentați actele mașinii. Dta conduci o mașină care nu îți aparține. Te întreabă cu ce ocazie ești la volanul unei mașini care nu îți aparține. Ești suspect de furt. Ești invitat la poliție să dai o declarație în scris. Dta declari niște fapte pentru care nu ai dovezi, De atunci încep problemele dtale. Mașina e reținută de poliție până la clarificarea situației, astfel dta o pierzi. Dacă o vei putea recupera pe urmă să rămână a dtale, urmează dă decidă un judecător în instanță, care judecă pe dovezi, nu pe povești din declarații. Dta nu poți fi reținut în primă fază mai mult de 24 de ore. Fără dovezi, în funcție de cum se desfșoară procesul, poți să ajungi să faci închisoare pentru furt.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tot furt va fi infractiunea pentru care vei executa cateva luni/ani de inchisoare, doar ca va fi mai complicat pentru el sa pastreze masina. Politia probabil ii va retine numerele si ii va aplica amenda, eventual il vor acuza si pe el de -ceva- legat de vanzarea unui autovehicul care nu ii apartine in mod legal.
Oricum, pentru tine e ca si cum ai fura o masina de pe marginea drumului, iti tragi un cazier de nu te mai angajeaza nimeni niciodata.

| uncetatean123 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e acelasi lucru ca si cum si fura un bun de pe marginea drumului, eu daca nu are dovada ca eu i.am "furat" masina, nu detine masina sub nici o forma, cine raporteaza furtul? El? Politia nu il intreaba, tu cine esti ma? Apoi politia suna proprietarul si ii zice ca masina a fost furata iar el o sa declare ca masina a fost vanduta, dar nu a mai scos.o din fiscal pentru ca a avut multe datorii, deci cum ramane?

| uncetatean123 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu pot sa zic acelasi lucru ca am cumparat.o si i.am dat bani unui om pe care nu cunosc cum il cheama si eventual chiar daca ma pune fata in fata zic că i.am dat banii dar vrea mai multi si de aia probabil zice ca am furat.o

| uncetatean123 a răspuns (pentru uncetatean123):

Dar el la randul lui nu are nici o treaba cu masina, maxim un contract care nu este avizat nicaieri si nu are nici o valoare, eventual sa zicem ca are datele masinii dar astea se pot afla foarte usor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru uncetatean123):

Sigur, fa asa laughing
Falsul in declaratii iti mareste sejurul considerabil.
Cand ajungi intr-un birou de politie si vezi ca treaba e pe bune, ai sa faci pe tine.
Samsarul ala tot are un contract de mana, ceva, vreo doi martori printre care si cei care i-au vandut masina. Tu ai doar acuzatiile.
Nu ar fi primul caz de genul asta. Masina ramane fara numar, vanzatorul e cel mult amendat pentru ca nu avea actele in regula, iar tu esti hot de masini in toata regula.

| sadrian46 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Adevăr grăit-ai, a bună seamă!

| siriusblack98 a răspuns:

Pai legal...nimic pentru ca masina nu-i apartine nici lui.Doar daca reuseste cumva sa dovedeasca ca tu ai savarsit un furt.Pentru ca indiferent daca masina respectiva ii apartine sau nu, tu realizezi un furt si nu este foarte greu de dovedit.

| Furnicuta000 a răspuns:

Adica vrei sa o furi? Cred ca bataia pe care o vei primi de la el si de la prietenii lui e de ajuns laughing