| spaiNNcs a întrebat:

Am cumparat o masina de la un prieten, doresc sa fac toate actele pentru a deveni proprietar insa el nu poate veni in tara. Se poate ca el sa faca procura unei alte persoane pentru a face contract v-c si tot ce e nevoie si daca da e nevoie sa i trimit copie dupa buletinul meu sau sa-i trimit actele masinii pentru a face procura?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Nu ii trebuie actele masini pentru procura lol. Procura trebuie pur si simplu sa mentioneze cine e imputernicit sa sa se ocupe de vanzare in locul lui.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca el nu poate veni in țară nu o cumperi de ce sa i ei țeapă, ca sigur are el un motiv pentru care nu vrea sa vină in țară, doar el este proprietarul masinii el trebuie sa vină sa se ocupe de vanzare, sigur masina are ceva de el vrea sa faca altcuiva procură, si daca o cumperi si ea este defectă sau furată ce faci in cazul ăsta?

| spaiNNcs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu se pune problema de teapa in cazul asta happy

| mihai69 a răspuns:

Are nevoie de datele tale ca să poată face procura, dar și de datele mașinii (număr de înmatriculare, serie motor etc.).
Întreabă un notar.

| Lex65 a răspuns:

Fa actele in tara si trimite-le cu un curier ca el sa le semneze, dupa care le trimite inapoi la fel. La primarie sa mearga o ruda de a lui cu acelasi domiciliu ca se rezolva.