| Avataruls a întrebat:

Ce se intampla daca ma urc in masina cu un prieten care nu are permis de conducere? (eu sa stau pe bancheta din spate)

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal nu ti se intampla nimic, cel mult vei fi martor daca prietenul este prins.
In schimb prietenul poate face un accident si la extrem sa mori.

| darrio2007 a răspuns:

Tie nu ti se intampla nimic legal. Poate moral daca este oprit in trafic si gasit fara permis. Daca spui politistului ca stiai ca nu are. Dar, ar fi o inconstienta din partea ta, sa te urci in masina cu o asemenea persoana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu esti tu cel care ii incredinteaza masina legal nu patesti nimic. Ai șanse mari însă sa mori mergând in masina cu cineva care nu stie sa o conducă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu dta nu se întâmplă nimic. Lui dacă este prins i se va aplica legea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti sa mori, dar cel mai grav este ca poti participa la uciderea unor oameni nevinovati.
Dpdv legal nu e mare branza, niste declaratii, poate o amenda... La fel si pentru sofer. Declaratii lungi si dese, amenzi, procese cativa ani, apoi e liber ca pasarea.

| Vântulalb a răspuns:

Ciudata coincidenta cu accidentul de asta noapte. Soferul fara permis, prietenul pe bancheta din spate. Pentru ca in fata era iubita soferului.

| Unsfatbun a răspuns:

Nu ai ce căuta intr-o mașină condusă de cineva care nu deține permis de conducere. Punct.
Tu esti constient de asta? Prietenul tau stie ca pune in pericol viata a multor oameni nevinovati?
Baiețel, spune-i că asta nu este o joacă, iar pentru prostiile astea o să plătească.
Cat despre tine... mai bine stai parcat. Lasa aventurile ca poate sa te nenoroceasca.
Asta se intampla. Poate sa te omoare.

| MarekHamsik a răspuns:

Dosar penal pentru participare în trafic cu o persoana care nu deține carnet de conducere.

| suntserios a răspuns (pentru MarekHamsik):

Conform carei legi?