| Num3Ascuns a întrebat:

Ce se intampla daca modific o mobra? Sa ii schimb tot circuitul electric de la 6 la 12V. Voi avea avantaje?

1 răspuns:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca vrei sa schimbi tensiune de pe 6 pe 12, trebuie sa schimbi generatorul de curent, si sistemul de aprindere. În rest inlocuiesti becurile, iar intrerupatoarele nu trebuiesc inlocuite. Am observat ca multi monteaza in circuitul instalatiei o punte redresoare, care cred ca aduce un plus in functionarea instalatiei. Daca faci aceasta modificarede la 6 la 12 volti, nu cred ca vei avea avantaje atat de mari.