| bubu1224 a întrebat:

Ce se intampla daca un "destept" a mers 5 km cu frana de mana trasa?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Ca mecanic iti spun:
Se incalzesc butucii, s-au uzat putin sabotii de la rotile din spate sau tamburii si ferodourile, depinde de masina.
Acel individ nu si-a dat seama ca merge greu masina?
Ai putea sa te duci sa verifici masina, poate a dereglat si cablul franei de mana.
Dar nu este grava problema, poate sa nu aibe nimic, depinde cum a mers cu masina si pe unde, daca a mers si in urcare, etc.
Fara sa ma uit nu am cum sa iti zic exact.winking

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In afara de uzura placutelor/sabotilor si a discurilor/tamburilor, nimic important nu se putea produce. O vizita in service nu ar strica insa, pentru o gresare a butucilor. Cu siguranta s-a produs o supraincalzire, care poate duce la topirea si scurgerea vaselinei.

| baru a răspuns:

Sall. In functie de tipul de masina, doua posibilitati. Una: Ferodourile sau uzat sau topit. Doi: Placutele de frana. Stim ca la tipurile de masini mai tari mai cu fite, pe spate au placute ca si pe fata. Dar in ambele cazuri se uzeaza ferodourile. De acea la frana de mana exista un led, bec, care te avertizeaza daca pleci cu frana de mana trasa. Pa Dar se mai intampla, mai ales cei care mai au Dacii. Pa

Apache
| Apache a răspuns:

Poate sa juleasca frana! big grin

| cristiancristir a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie primele dati cand am condus. Chestia este ca daca masina a plecat totusi de pe loc probabil nu era trasa bine frana. Mie mi s a intamplat sa nu o las pana jos si simteam ca masina merge cam greu. Abia cand am ajuns la destinatia am observat ca nu era lasata frana. Totusi nu s a intamplat nimic. Functiona in continuare masina.

| Andre13 a răspuns:

Ar trebuii sa.si schimbe placutele de franahee hee
cred ca dupa atata mers...cu frana de mana trasahee hee Placutele nu sunt in regula

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi cu masina in service pentru o verificare. personalul calificat fiind in masura sa faca o evaluare

| Sofffie a răspuns:

Nu are nimic,
inainte sa raspun m-am informatwinking

| GogosikaInfuriata a răspuns:

A putut?