| Nimeni10 a întrebat:

Am mers cu frana de mana( nu era trasa la maxim, oleaca) abia cand am ajuns la destinatie mi-am dat seama, se poate intampla ceva? nu s-a simtit miros de ars sau altceva.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat de mult au frecat sabotii/placutele. Daca freaca tare (adica e trasa frana cat sa franeze rotile), se pot intampla multe. In primul rand se uzeaza ferodourile de pe saboti, dar se incinge roata si poate curge vaselina de pe rulment, poate fierbe lichidul de frana pe conducta si se formeaza goluri de aer, se pot praji garniturile de la pistonase.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exceptand ca ai uzat discuri, placute / tamburi nu se intampla nimic

| Nimeni10 explică (pentru suntserios):

Placutele de frana la roata din spate?

| suntserios a răspuns (pentru Nimeni10):

Da placute la roata din spate. majoritatea masinilor moderne au renuntat de mult la solutia tamburi saboti

| TrăieşteClipa a răspuns:

S-au uzat oleaca mai mult sabotii pe spate.

| Kenvelo69 a răspuns:

Nu are nimic doar ca ai uzat placutele-> discurile, sabotii -> tamburii. Si uzura depinde de cat de tare ai avut tu frana trasa.

| Aladin96 a răspuns:

Daca nu a scos miros de incins nu ai de ce sa fii ingrijorat....inseamna ca frana de mana a fost trasa foarte putinwinking