| StefanDrg a întrebat:

Am plecat din parcare cu masina cu frana de mana trasa, am uitat sa o las jos, pana a bipait senzorul am mers cativa metri cu frana de mana trasa. Mi se pare ciudat, nu ar trebui sa nu pot pleca de pe loc daca e frana de mana trasa? Credeti ca s-a stricat ceva, gen cablu sau ceva? E cazul sa merg la un service?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu s-a stricat nimic. E posibil să nu fi fost trasă până la refuz, și atunci nu frânează ca să țină roțile blocate, cu destulă tracțiune, vei putea porni (ceea ce s-a și întâmplat). Dacă totuși face asta cu maneta la maxim, mergi la un service!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Frana de mana nu tine motoru sa nu miste rotile, tine doara masina cand sta pe loc.
Pe teren drept nu are rost sa pui frana de mana, nu stiu ce situatie a fost la tine.
De stricat nu s-a stricat nimic, nici cu maneta nicaeri la maxim.
Tu poti misca masina si cu franele apasate daca acelerezi mai tare laughing