| Andrei199114 a întrebat:

Ce se poate intampla daca merg cu masina cu uleiul de la motor pe minim? L-am schimbat acum aprox 1 luna.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara ulei (ungere) motorul se poate gripa si arde la orice moment.
Daca se consuma tare uleiul, atunci trebuie verificat atent si reparat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca a fost la max si intr-o luna ( desi mai relevant e evaluarea in km ) a ajuns la minim si nu pierde pe nicaieri e un motor f uzat. Asta inseamna ca face presiune mare in carter si chiar e recomandat sa mergi cu el pe min dar nu sub.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nimic.
Daca ai presiune de ulei este totul ok.

| Celcareajuta a răspuns:

Pe minim teoretic esti la pragul pericolului, pentru ca daca pierzi brusc mult si nu iti dai seama, motorul poate sa sufere dauna fatala...

| ovidiu68 a răspuns:

De ce nu cumperi un litru de ulei, completeaza si apoi monitorizeaza nivelul o perioada, poate are nevoie de mecanic.